Polscy konsumenci coraz chętniej eksperymentują z roślinnymi składnikami i zamiennikami tradycyjnych produktów spożywczych. Choć dotychczas wyroby opisywane wyraźnie na opakowaniach jako wegetariańskie i wegańskie nie pojawiały się na półkach polskich sklepów zbyt często, przewiduje się, że liczba takich produktów będzie znacząco rosnąć. Jednym z segmentów, któremu może to przynieść wymierne korzyści, jest kategoria wegańskich „serów”.

Rosnąca popularność diet roślinnych

Polscy konsumenci okazują coraz większe zainteresowanie naturalnością, prostotą i elastycznością, jeżeli chodzi o odżywianie. Wpływa to na wzrost popularności składników roślinnych oraz diet roślinnych – zostało to opisane dokładniej w jednym z globalnych trendów dla rynku żywności i napojów na 2017 r., który nazwany został „Moc Roślin” (ang. „Power to the Plants”). Owoce, warzywa, orzechy, nasiona, zboża i inne składniki roślinne zaczynają zajmować coraz ważniejszą pozycję w codziennych jadłospisach osób dążących do zdrowszego i „czystszego” stylu życia.

Z badań przeprowadzonych przez firmę Mintel w czwartym kwartale 2016 r. wynika, że jedna trzecia polskich konsumentów deklaruje aktywne zmniejszanie spożycia czerwonego mięsa lub całkowite jego unikanie. Atrybuty związane ze zdrowiem i smakiem wpływają w coraz większym stopniu na decyzje zakupowe Polaków odnoszące się do żywności i napojów, zaś beznabiałowe zamienniki są przez wiele osób uważane za korzystniejsze dla zdrowia niż tradycyjne produkty. Niezależnie od tego, konieczne jest dalsze zwiększanie wysiłków na rzecz promowania zalet sposobu odżywiania opartego w całości lub w dużej części na składnikach roślinnych, z uwagi na to, że jedynie niewielki odsetek dorosłych konsumentów deklaruje, że jest wegetarianinem lub weganinem.

Oświadczenia typu „wegetariański” i „wegański” są nadal rzadkością na polskim rynku serów

Sery są ważnym i popularnym elementem diet wegetariańskich (dokładniej: diety laktowegetariańskiej i laktoowowegetariańskiej). Nie jest jednak powszechnie wiadome, że produkcja większości serów odbywa się w sposób tradycyjny, przy wykorzystaniu podpuszczki pochodzenia zwierzęcego. Dlatego coraz większy nacisk kładziony jest obecnie na łączenie oświadczeń o tym, że dany produkt jest wegetariański z wyraźną informacją o wykorzystaniu alternatywnych składników.

W okresie dwóch lat od lutego 2015 r. do stycznia 2017 r. bardzo niewiele serów wprowadzonych na polski rynek oznaczono na opakowaniu jako wegetariańskie, a jeszcze mniej jako wegańskie. Na sąsiednim, niemieckim rynku trend ten jest znacznie bardziej widoczny, co może sugerować, że w Polsce istnieje w tej kwestii znaczny potencjał rozwoju. Polacy, zwłaszcza Millenialsi, chętnie bowiem przejmują zwyczaje żywieniowe z Zachodu.

Jeśli chodzi o polski rynek „serów” wegańskich, nisza ta jest zdominowana przez polskiego producenta Polsoja z gamą Vege Plastry oraz marki importowane, takie jak grecki Violife (Viotros), włoski Verys (Frescolat) czy cypryjski Green Vie (Vpelmarso Greenvie Foods). Do wytwarzania tych produktów wykorzystuje się różne surowce roślinne: w Vege Plastrach jest to białko sojowe, w „serach” Verys – kiełkujący ryż, a w produktach Violife i Green Vie – olej kokosowy.

Na początku 2016 r. w segmencie „serów” wegańskich na polskim rynku pojawił się nowy gracz: krajowa marka Serotonina, pod którą oferowane są wysokiej jakości rzemieślnicze alternatywy „serowe”. Nazwa Serotonina to gra słów, łącząca słowa „ser” i „serotonina” (czyli hormon szczęścia). Nowe wegańskie „sery” są adresowane nie tylko do osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, lecz także do fleksitarian i konsumentów z nietolerancją laktozy.

Gama ta obejmuje wiele różnych wariantów, które nie tylko przypominają tradycyjne sery, lecz również mają zabawne nazwy i unikalne atrybuty smakowe. Należą do nich np. Czader Almondo z prażonymi migdałami, Karbon z ziarnami czarnego sezamu i czarnuszki, Gorgon z miso i spiruliną, Helveto z dodatkiem ostrego sosu sriracha, Tiramiser z amaretto, wanilią i kawą oraz Zimovit z cukrem muscovado i rozmarynem. „Sery” marki Serotonina wytwarzane są wyłącznie z naturalnych składników, na bazie soi, nerkowców i oleju kokosowego.

Honorata Jarocka – Senior Food and Drink Analyst dla rynku polskiego – dołączyła do firmy Mintel w 2013 roku. Jej głównym obszarem zainteresowań są trendy związane ze zdrowym stylem życia oraz inspirujące innowacje produktowe. W trakcie swojego ponad dziesięcioletniego doświadczenia w prowadzeniu badań, analizowała przede wszystkim rynek żywności i napojów, a także rynek handlu detalicznego, leków OTC/suplementów diety, tytoniowy, kosmetyków, chemii gospodarczej, artykułów higieny osobistej oraz produktów dla zwierząt. Oprócz bogatego doświadczenia w dziedzinie badań rynkowych, posiada również specjalistyczną wiedzę w zakresie działań marketingowych, zdobytą podczas pracy dla czołowych firm w Polsce, takich jak LPP i Oceanic, a także agencji reklamowej Tequila\Polska (wcześniej Tequila\BTL Group). Honorata jest członkiem PTBRiO – Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii, a także częstym prelegentem na konferencjach branżowych.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies