Yerba mate to tradycyjna roślina południowoamerykańska, powszechnie używana do sporządzania bezalkoholowych napojów w całej Ameryce Południowej. Ze względu na dużą ilość przeciwutleniaczy polifenolowych oraz witamin B i C przypisuje się jej liczne korzyści zdrowotne. Yerba mate może wspomagać odchudzanie, a przy tym dodaje energii, ułatwia koncentrację, poprawia nastrój, działa dobroczynnie na układ sercowo-naczyniowy, ma właściwości przeciwzapalne i łagodzi objawy alergii.

Właściwości prozdrowotne yerba mate pomogły jej zyskać popularność w Ameryce Północnej i Europie. Choć większość nowych napojów zawierających yerba mate wprowadzanych na globalny rynek to różne odmiany herbat do zaparzania, roślina ta może też być składnikiem napojów herbacianych gotowych do spożycia (ang. ready-to-drink, RTD), napojów energetycznych, gazowanych i innych napojów bezalkoholowych.

Wytwórcy produktów zawierających yerba mate wykorzystują wiele jej właściwości w celu wyróżnienia swojej oferty i wzbudzenia zainteresowania konsumentów dbających o zdrowy styl życia. Jak wynika z danych zarejestrowanych w prowadzonej przez firmę Mintel globalnej bazie danych o nowych produktach (GNPD), najpopularniejszą cechą podkreślaną przez producentów napojów zawierających yerba mate w ciągu ostatnich czterech lat był fakt, że nie zawierają one glutenu. Często zaznaczano również, że są organiczne.

Jedna trzecia polskich konsumentów zgadza się, że warto płacić więcej za żywność
i napoje zaliczane do produktów funkcjonalnych.

SZANSE DLA HERBAT FUNKCJONALNYCH W POLSCE

Choć polski rynek herbat jest mocno nasycony, herbaty określane jako funkcjonalne (mające określone właściwości i działanie) cieszą się coraz większą popularnością. Konsumenci wiedzą bowiem coraz więcej na temat produktów spożywczych i napojów zaliczanych do tej kategorii. Dwie piąte polskich konsumentów twierdzi, że żywność o dodatkowych własnościach prozdrowotnych pomaga im prowadzić zdrowszy styl życia, a jedna trzecia zgadza się, że warto płacić więcej za jedzenie i napoje o określonym działaniu.

Zmieniają się też preferencje konsumentów: czarna herbata ustępuje miejsca bardziej urozmaiconym mieszankom i smakom, w tym herbatom funkcjonalnym lub ich bardziej egzotycznym odmianom. Większość polskich konsumentów pija herbaty ziołowe ze względu na ich działanie (np. napar z rumianku ma właściwości łagodzące, a herbata z mięty pieprzowej ułatwia trawienie), a dwóch na pięciu preferuje herbaty zawierające więcej przeciwutleniaczy. W tym segmencie polskiego rynku herbat faktycznie da się zauważyć potencjał rozwoju: z danych zarejestrowanych w bazie Mintel GNPD wynika, że w latach 2012–2016 tylko 8% nowo wprowadzanych herbat i napojów herbacianych RTD (typu ice tea) reklamowano jako spełniające określone funkcje.

NASZYM ZDANIEM

Yerba mate może pomóc producentom w pozycjonowaniu produktów w segmentach premium, ponieważ wielu Polaków jest skłonnych zapłacić więcej za produkty spożywcze i napoje funkcjonalne. Bardzo ważne jest jednak dokładne wyjaśnienie ich prozdrowotnego działania, ponieważ brak informacji może powstrzymywać niektórych konsumentów przed próbowaniem nowych produktów zawierających yerba mate. Łącząc yerba mate z innymi mieszankami herbat, producenci mogą przyciągnąć konsumentów, którzy nie znają dobrze tego składnika, ale pozostają otwarci na eksperymentowanie z nowymi gatunkami herbat.

Regina Maiseviciute Haydon jest analitykiem globalnego rynku żywności i napojów w firmie Mintel w Londynie. Pracując w zespole analityków, dostarcza wiedzy na temat innowacji produktowych, trendów konsumenckich, opakowań oraz zmian rynkowych na całym świecie. Ma ponad 15 lat doświadczenia w pracy w czołowych agencjach zajmujących się badaniem rynku i analizą strategiczną, gdzie opracowywała wnioski i zalecenia strategiczne dla największych globalnych organizacji z sektora towarów szybko zbywalnych (FMCG), producentów opakowań, przedsiębiorstw zajmujących się handlem detalicznym oraz instytucji rządowych w Europie i na całym świecie.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies