Pandemia związana z COVID-19 uderzyła mocno i wielowymiarowo w działalność rynkową w Chinach. Konsumenci są zmuszeni do robienia codziennych zakupów online, na czym zdążyło ucierpieć wiele branż. Rząd  wypowiedział wirusowi zdecydowaną walkę, wprowadzając jednocześnie drakońskie środki, aby jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń.

Skutki ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu

Obawa przed wirusem sprawiła, że konsumenci zaczęli przywiązywać ogromną wagę do higieny i konieczności zwiększenia odporności organizmu. Z tego względu podczas zakupów konsumenci koncentrują się na niezbędnych produktach, takich jak świeże artykuły spożywcze. Dodatkowo, ograniczenia związane z wychodzeniem z domu spowodowały, że konsumenci przenieśli swoje potrzeby zakupowe do Internetu.

Restrykcje dotyczące przemieszczania się uderzyły bezpośrednio w branżę transportu i turystyki (w tym hotele, kurorty i atrakcje turystyczne). Spadek liczby podróżnych miał również wpływ na handel detaliczny i branżę gastronomiczną. Jednocześnie ograniczenia logistyczne związane z zaopatrzeniem i przemieszczaniem się spowodowały opóźnienia w dostawach zamówień online i braki w zaopatrzeniu oraz wydłużyły czas potrzebny na uzupełnienie zapasów.

Ewoluujący obraz handlu detalicznego

Przed wybuchem zagrożenia prawie jedna trzecia starszych mieszkańców Chin deklarowała, że korzysta z mediów społecznościowych do kontaktów z rodziną i znajomymi. Jak wynika z raportu firmy Mintel na temat zwyczajów jedzeniowych chińskich konsumentów w wieku powyżej 55 lat, grupa ta wykorzystywała aplikację WeChat Moments do czerpania informacji o zdrowej żywności. Jednak zainteresowanie używaniem mediów społecznościowych do kontaktu z innymi osobami oraz do uczenia się nowych rzeczy nie przekłada się na zakupy online. Dla seniorów barierą przed zakupami w tej formie jest zbyt skomplikowany interfejs. Gdyby firmy i marki skupiły się tworzeniu przyjaznych i uproszczonych portali umożliwiających starszym osobom robienie zakupów, takich jak WeChat, mogłoby to przyczynić się do wzrostu zaangażowania i częstszego wyboru tej formy zakupów.

W trakcie walki z COVID-19 jeden ze sklepów spożywczych nie przerwał pracy dzięki utworzeniu grupy w aplikacji WeChat dla lokalnych społeczności, informując o dostępnych produktach za pomocą zdjęć i krótkich filmów. Sklep zachęcał lokalnych seniorów do robienia zakupów właśnie za pośrednictwem tej grupy na WeChacie. Zakupione produkty są dostarczane każdego dnia rano i ustawiane na zewnętrznych półkach do samodzielnego odbioru. Coraz więcej konsumentów przestawia się na zakup większej ilości produktów rolnych, gdyż są one postrzegane jako bezpieczniejsze od produktów dostępnych w sklepach. Rolnicy dostarczający zwykle żywność do lokalnych supermarketów korzystają z WeChata w celu dotarcia do potencjalnych klientów. Konsumenci świeżych produktów spożywczych, zwłaszcza ze starszego pokolenia, mogą korzystać z grupowych zakupów większych ilości, obniżając w ten sposób cenę jednostkową produktów. Badanie firmy Mintel sugeruje, że dla starszych konsumentów liczy się przede wszystkim dobry stosunek ceny do jakości; w rezultacie z uwagi na COVID-19 wzrosła popularność zakupów grupowych.

Zakupy w większych ilościach zamiast codziennej wizyty w sklepie

Przed COVID-19 wiele konsumentów wybierało się na zakupy codziennie, kupując tylko to, co było im potrzebne na kolejne kilka dni.

W trakcie walki z COVID-19, gdy zgodnie z zaleceniami konsumenci zostają w domu, zmieniła się częstotliwość zakupów oraz jednorazowo kupowane ilości, ponieważ mieszkańcy starają się unikać niepotrzebnego wyjścia. W sklepach widać przede wszystkim znaczny wzrost ilości świeżej żywności w koszykach klientów, przy czym kupujący coraz częściej robią zakupy na cały tydzień. Jest prawdopodobne, że ta forma zakupów stanie się nowym zwyczajem dla pewnego odsetka konsumentów nawet po zakończeniu pandemii, przyczyniając się do zmiany nawyków zakupowych w dłuższej perspektywie. Spowoduje to długofalowe zmiany wzorców kupowania oraz zapotrzebowanie na produkty w większych opakowaniach.

Co dalej?

Zagrożenie uczy konsumentów tego, jak ważna jest higiena i bezpieczeństwo żywności. W czasie, gdy producenci starają się zapewnić konsumentów o bezpieczeństwie swoich produktów, coraz większym zainteresowaniem mogą cieszyć się technologie umożliwiające klientom sprawdzanie pochodzenia i sposobu wytwarzania produktów.

Nową normą w zakupach spożywczych stają się konsumenci kupujący rzadziej, ale za to w dużych ilościach. Prawdopodobnie jednak po zakończeniu walki z COVID-19 konsumenci wrócą do kupowania podstawowych artykułów w zwykłych ilościach.

Pandemia ostatecznie pokazała starszym konsumentom korzyści, jakie niosą ze sobą lokalne modele O2O (online-to-offline), w których narzędzia takie jak WeChat są wykorzystywane do zakupów społecznościowych. Po powrocie do normalnego funkcjonowania, firmy i marki powinny dążyć do utrzymania nowego trendu poprzez dostosowywanie swoich ofert do tego segmentu konsumentów.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak Mintel może Ci pomóc w tym szczególnym czasie.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies