Dieta śródziemnomorska słynie z właściwości zdrowotnych i stosowania dużych ilości świeżych warzyw, makaronów i ryb. Gdy reszta Europy zauważa korzyści płynące z tego stylu życia, analityczka rynku żywności i napojów firmy Mintel w Polsce, Regina Maiseviciute Haydon, przygląda się rosnącemu wzrostowi zainteresowania dietą śródziemnomorską oraz zdrowym stylem życia i nowymi możliwościami rynkowymi dla makaronów pełnoziarnistych lub makaronów z dodanymi składnikami odżywczymi.

Polscy konsumenci zaczynają odżywiać się coraz zdrowiej i są świadomi składu spożywanych produktów — ponad pięć na dziesięć osób (57%) twierdzi, że unika żywności oraz napojów zawierających sztuczne słodziki, dodatki lub konserwanty. Oprócz tego 45% Polaków świadomych kwestii zdrowotnych jest gotowych zmienić swój styl życia na zdrowszy. Jednak według badań OECD w 2012 roku współczynnik otyłości w Polsce wzrósł do 15,8% populacji i obawy związane z nadwagą będą nadal kształtować rynek.

Makarony są ogólnie postrzegane przez większość konsumentów jako zdrowa żywność i 74% Polaków uważa, że wchodzą w skład zdrowego i pożywnego posiłku. Polacy obecnie bardzo lubią kuchnię włoską (zarówno pizzę, jak i makarony), a rosnąca świadomość korzyści zdrowotnych płynących z diety śródziemnomorskiej również przyczynia się do rosnącego znaczenia makaronów w codziennej diecie w Polsce..

Zważywszy na fakt, że dieta śródziemnomorska opiera się na spożywaniu oliwy z oliwek, nieprzetworzonych płatków zbożowych, owoców i warzyw, ryb oraz produktów mlecznych (głównie serów i jogurtów) i zmniejsza znaczenie produktów mięsnych, makarony odgrywają w niej dużą rolę. Polscy konsumenci są szczególnie zainteresowani zdrowszymi odmianami makaronów, np. makaronem pełnoziarnistym. Jest on kupowany przez 4 na 10 osób (44%), co jest najlepszym wynikiem wśród ankietowanych w krajach europejskich.

Zdrowie będzie nadal ważnym aspektem, który mogą rozważać producenci w swoich strategiach rozwoju produktów. Pomimo oświadczeń o częstym stosowaniu produktów pełnoziarnistych niektórzy producenci wykorzystują również trend konsumencki do kupowania zdrowszych odmian makaronów, oferując produkty wzbogacone o błonnik, białka i witaminy.

W Polsce korzystne dla zdrowia makarony nadal zajmują pozycję niszową, jednak przedstawiają potencjał do innowacji, zwłaszcza wśród kobiet. Ponad siedem na dziesięć (74%) konsumentek w Polsce chciałoby spróbować makaronu z dodatkami funkcjonalnymi, np. wzbogaconych kwasem tłuszczowym Omega-3 lub z dodatkiem błonnika. Ponadto sześć na dziesięć (61%) konsumentek chciałoby spróbować makaronu bogatego w białka. To szczególnie wysokie zainteresowanie wśród kobiet jest wynikiem pozytywnych skojarzeń między żywnością z wysoką zawartością białka i błonnika a kontrolowaniem wagi ciała.

Ogólnie można zauważyć wzrost popularności makaronów pełnoziarnistych w Polsce w ramach zdrowej diety i wspomagania kontrolowania masy ciała. Choć inne rodzaje makaronów, jak np. produkty wzbogacone o wysoką zawartość błonnika, białka lub witamin/składników mineralnych, nadal zajmują niszową pozycję na polskim rynku, istnieje duży potencjał w tym obszarze. Szczególnie, że coraz więcej Polaków, a zwłaszcza kobiet, chętnie zaczyna praktykować zdrowy tryb życia.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies