‘Fałszywe węglowodany’ – trend, który pojawił się na globalnym rynku spożywczym kilka lat temu – zaowocował pojawieniem się lżejszych odmian produktów wysokowęglowodanowych, które bazują na niskokalorycznych i bogatych w substancje odżywcze warzywach. Świetnie ilustrują to przykłady alternatyw dla makaronu i ryżu, takie jak ‘courgetti’ (cienkie wstążki cukinii).

Jednym z ‘produktów ubocznych’ tego trendu jest wzrost popularności skromnego kalafiora, który oferuje atrakcyjną mieszankę wszechstronności i wysokich wartości odżywczych. Wpisuje się on idealnie w potrzeby osób eksperymentujących ze stylami odżywiania opartymi o produkty niskowęglowodanowe, bezglutenowe czy bezzbożowe.

Na podstawie danych z bazy Mintel GNPD (Global New Products Database), wybraliśmy 10 inspirujących innowacji, w których w zaskakujący sposób wiodące miejsce zajął kalafior.

Owsianka kalafiorowa (Stany Zjednoczone)

Alternatywa dla owsianki na bazie liofilizowanego kalafiora pod marką Purely Elizabeth zawiera w swoim składzie także białko migdałowe. Według obietnic producenta wygląda i smakuje podobnie do płatków owsianych. Dodatkowo, odpowiada na potrzeby osób na diecie paleo i ketogenicznej.

Kalafiorowe kiełbaski (Wielka Brytania)

Oferowane pod marką własną sieci Aldi roślinne kiełbaski bazują na kalafiorze, czerwonej cebuli, brązowym ryżu i grochu. Nie zawierają glutenu, a także sztucznych barwników, aromatów i konserwantów.

Ryż z kalafiora (Australia)

Ryż z kalafiora staje się coraz bardziej popularnym zamiennikiem dla regularnego ryżu. Ten produkt z Australii nadaje się do przygotowania w mikrofalówce i zawiera 85% mniej kalorii i 90% mniej węglowodanów niż biały ryż.

Ketchup z kalafiorem (Francja)

Żółty ketchup z dodatkiem kalafiora i curry promowany jest jako idealny dodatek do dań z kurczakiem i rybą, a także frytek warzywnych i hot dogów.

Lody z dodatkiem kalafiora (Stany Zjednoczone)

Organiczne lody Peekaboo w swoim składzie wykorzystują ‘ukryty’ kalafior, stając się niecodziennym deserem dla osób, które wiedzą, że powinny jeść więcej warzyw, ale nadal jedzą ich za mało.

Kalafiorowe placki (Stany Zjednoczone)

Dostępne w sieci Trader Joe’s placki do spożycia na ciepło oferują ciekawy miks kalafiora, pora i parmezanu.

Chipsy z kalafiorem (Kanada)

Chipsy Popcorners wyprodukowane zostały z dodatkiem składników roślinnych, takich jak kalafior, cieciorka, ryż i groch. Ta chrupiąca przekąska nie zawiera glutenu, nabiału, orzechów, a także sztucznych aromatów, barwników i konserwantów.

Kotlet z kalafiora (Izrael)

Sznycel kalafiorowy z Izraela jest interesującą alternatywą dla mięsa i zawiera jedynie 99 kalorii.

Chleb z kalafiorem (Brazylia)

Niskowęglowodanowe pieczywo z kalafiorem może stać się wartym uwagi uzupełnieniem codziennej diety. Zawiera dodatkowo mąkę z białej fasoli, która zawiera fazolaminę – białko, które blokuje działanie alfa-amylazy, enzymu odpowiedzialnego za trawienie węglowodanów.

Nuggetsy z kalafiora (Wielka Brytania)

Ten spójny z dietą wegańską i wegetariańską roślinny zamiennik dla nuggetsów z kurczaka oferowany jest w zestawie z pikantnym dipem.

Kalafiorowa pizza (Stany Zjedonoczone)

Pizza pod marką Caulipower, w której przepis na ciasto bazuje na kalafiorze, została wykreowana przez mamę dwojga dzieci z celiakią jako efekt poszukiwań smacznych bezglutenowych zamienników dla popularnych dań.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies