Z niepokojem obserwujemy rosnącą liczbę zakażeń COVID-19. Niezależnie od skutków epidemiologicznych efekt pandemii koronawirusa będzie miał dalekosiężny wpływ nie tylko na funkcjonowanie gospodarki, ale także na zachowania konsumentów – w Chinach, regionie Azji i Pacyfiku oraz na całym świecie.

Jednym ze skutków wzrostu gospodarczego Chin jest ich łatwość w przyswajaniu nowych technologii i wzorców zachowań, które przenoszone są do szerszej grupy konsumentów.

Od wielu lat analitycy firmy Mintel zajmują się gromadzeniem eksperckiej wiedzy na temat chińskich konsumentów, co pozwala nam na monitorowanie wpływu zachowania konsumentów w Chinach na cały region Azji i Pacyfiku. Wystarczy tylko pomyśleć o zakupach w modelu online-offline i potężnych konsekwencjach dla turystyki w regionie. Wystarczy przypomnieć sobie, jak Chiny przyswajają i napędzają azjatycką modę i media lub wyznaczają trendy w social commerce i konsumpcji treści tworzonych w modelu crowdsourcingu. Chiny mają i nadal będą miały ogromny wpływ na zachowania konsumenckie w regionie.

Zmiany zachowań spowodowane przez koronawirusa mogą równie dobrze kreować nowe kierunki zmian idących z Chin. Trwająca ponad miesiąc dobrowolna kwarantanna zmusiła wielu ludzi do zmiany swoich zachowań. Fakt pozostawania w domu przez tak długi czas niewątpliwie pozostawi niezatarty (nawet jeśli subtelny) wpływ na przyszłe zachowania konsumentów w Chinach, a w rezultacie w regionie Azji i Pacyfiku.

Jakie będą skutki przymusowego pobytu konsumentów w domu przez miesiąc (lub dłużej)?

Tempo życia zwalnia. Pojawia się potrzeba reorganizacji codzienności. Praca z domu staje się koniecznością. Planowanie mniej częstych wypadów do sklepu wpływa na listę zakupów. Pary zmuszone do przebywania na wspólnym metrażu dzień za dniem uczą się (lub nie) wzajemnego respektowania swojej przestrzeni. Starsze osoby, kiedyś niechętne wobec zakupów w Internecie, odkrywają, że dzięki nowym i prostszym w obsłudze aplikacjom i mediom społecznościowym zakupy to dosłownie bułka z masłem.

Ale co zrobić z całym tym dodatkowym czasem w domu? Czy chińska klasa średnia odkryje rozkosze majsterkowania i projektów DIY ku radości producentów mebli i wyposażenia wnętrz w regionie? Na pewno teraz jest dobry czas na gruntowne wiosenne porządki i zadbanie o czystość w każdym, nawet najbardziej zapomnianym kącie mieszkania, albo na przestawianie mebli i wypróbowanie nowych aranżacji. Dbanie o higienę zyskało wysoki priorytet, tworząc szanse dla większej liczby produktów czyszczących, nowych sposobów czyszczenia i nowych filmików na temat sprytnych domowych trików. Czy konsumenci zaczną poświęcać więcej czasu na rytuały pielęgnacyjne i wellness? Całkiem możliwe.

Czy znudzeni czytaniem w kółko tych samych wiadomości lub oglądaniem nieskomplikowanych, podobnych do siebie filmików ludzie zatęsknią za dłuższą lekturą i zdejmą z półki dawno nieczytane książki, albo zajmą się rysowaniem, malowaniem, układaniem puzzli, graniem w gry lub rzemiosłem? A gdy wreszcie zwiększy się ruch zakupowy online i dostawy produktów żywnościowych będą nadal realizowane (pomimo ograniczeń), czy tendencja do życia w rytmie slow skieruje konsumentów w stronę poszukiwania głębszych doświadczeń zamiast jedynie gromadzenia przedmiotów?, Zgodnie z tym, co przedstawia raport na temat globalnych trendów konsumenckich 2030 firmy Mintel, mamy podstawy, by tak sądzić

Zamknięte w czterech ścianach chińskie rodziny robią rzadsze zakupy i ponownie odnajdują radość w domowym gotowaniu, szukając kreatywnych sposobów na wyczarowanie posiłku z tego, co akurat mają w lodówce. Dzięki filmikom kulinarnym konsumenci mogą odkrywać nowe przepisy, nowe sposoby na przygotowywanie posiłków i nowe trendy. Co jeszcze można robić siedząc w domu, gdy obiad ugotowany, naczynia pozmywane, podłoga wyszorowana do czysta, a dzieci słodko śpią? Kto wie, być może nuda, wymuszona bliskość i podyktowana patriotyzmem chęć odmłodzenia starzejącej się populacji zwiększy również temperaturę uczuć w sypialni?

A co z takim ciekawym aspektem, jak mniejsza ilość odpadów? Częstsze gotowanie w domu i bardziej przemyślane strategie zakupowe mogą skłonić konsumentów do korzystania w większym stopniu z tego, co mają pod ręką i ograniczenia wyrzucanych odpadów. Być może oznacza to również mniej dostaw posiłków do domu i mniej jednorazowych opakowań. Mniej wypadów do centrum handlowego może z kolei skutkować mniejszą liczbą impulsywnych zakupów ubrań z sieciówek i odwrót od powszechnej kultury jednorazowości.

Dlaczego nowe zachowania się utrwalą?

W czasie wojny zwycięska armia nie zmienia strategicznych celów, lecz modyfikuje taktykę w polu walki w zależności od zmieniających się potrzeb w danej sytuacji. Marki muszą więc utrzymać marketing swoich produktów i usług na wysokim poziomie, a dodatkowo znaleźć innowacyjne sposoby na kontynuowanie działalności w obliczu zmian, takich te jak spowodowane przez pandemię.

Można dostrzec również korzyści płynące z obecnej sytuacji, zarówno dla konsumentów, jak i marek, które mają teraz dostęp do technologii, czasu i uwagi finalnego odbiorcy. Oto zjawiska, jakie obserwujemy teraz w Chinach:

  • kucharze transmitują na żywo tutoriale kulinarne z restauracyjnych kuchni;
  • instruktorzy fitnessu prowadzą na żywo zajęcia online;
  • didżeje nadają muzykę na żywo z klubów, organizując sesje „clubbingu w chmurze”;
  • agenci nieruchomości organizują zwiedzanie online mieszkań wystawionych na sprzedaż;
  • w czasie, gdy zamknięte są kina, premiery filmów odbywają się na żywo na platformach streamingowych;
  • rolnicy prowadzą transmisje na żywo upraw i hodowli produktów rolnych;
  • salony samochodowe transmitują na żywo prezentację wnętrz luksusowych aut;
  • tymczasowo zwolnieni pracownicy sklepów detalicznych prowadzą sprzedaż online za pośrednictwem transmisji na żywo.

Jednym z argumentów przeciwko zakupom online jest brak obsługi i kontaktu z człowiekiem. Z kolei jedną z głównych zalet gier MMOG, czyli gier online rozgrywanych jednocześnie przez wielu graczy, jest możliwość konkurowania i komunikowania się z innymi ludźmi w środowisku gry. Powyższe przykłady innowacji wywołanych przez kryzys pokazują nam, że biznes może nadal wchodzić w interakcje z konsumentami oferując dostęp do ekspozycji towaru dla wielu użytkowników online.

Lecz skoro potrzeba jest matką wynalazków, matką przyswojenia jest plagiat. Ważna lekcja: nie trzeba kryzysu, aby przyswoić dobry pomysł i przystosować go do własnych celów – czyli budować zaangażowanie aktualnych i potencjalnych klientów. Spółka JD.com pracowała nad automatami do sprzedaży wykorzystującymi sztuczną inteligencję, ale kryzys wywołany przez COVID-19 zmotywował firmę do spróbowania wykorzystania automatów do sprzedaży świeżych produktów spożywczych konsumentom w Chinach zmuszonych do pozostania w domu.

Co istotne, jeśli innowacja ma na celu zaspokojenie podstawowej ludzkiej potrzeby, wówczas ma potencjał długowieczności – będzie trwała tak długo, jak długo występuje dana potrzeba. Ludzie wciąż muszą jeść, spać, pracować i robić to, co zwykle robią, i dlatego gospodarki krajów Azji i Pacyfiku znów staną na nogi po kryzysie wywołanym przez COVID-19. Jeśli żywotność innowacji jest oparta na ludzkiej potrzebie, można tę innowację zastosować potencjalnie wszędzie tam, gdzie są ludzie – zwłaszcza jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że ludzie ci w najbliższych miesiącach utkną na dłuższy czas w domach. Chiny przygotowują się do więc restartu swojej gospodarki, łańcuchy dostaw wznawiają działanie, a my jesteśmy świadkami rekonfiguracji branż w obliczu nowych zachowań konsumenckich. Melodia zostaje ta sama, zmienia się tylko tonacja.

Naszym zdaniem

Niezależnie od kryzysu zachowanie konsumentów w regionie Azji i Pacyfiku jest kształtowane przez te same czynniki, które wpływają na zachowania klientów w Chinach. Kluczem jest chwytanie i wykorzystanie nadarzającej się okazji – nie tylko tej wywołanej kryzysem – i zastosowanie innowacyjnego myślenia, aby identyfikować nowe sposoby użycia technologii do rozwiązania życiowych problemów. Najważniejszą rzeczą jest oczywiście zrozumienie, czego pragną konsumenci i co wpływa na ich decyzje. Jeśli więc to prawda, że z recesji można wyjść dzięki reklamie, tym bardziej można wyjść z kryzysu dzięki badaniom.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak Mintel może Ci pomóc w tym szczególnym czasie.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies