W 2015 roku 4% wszystkich nowych pizz wprowadzanych do obrotu na świecie miało swoją premierę w Polsce, co uplasowało kraj nad Wisłą na 8 miejscu w rankingu dziesięciu najbardziej innowacyjnych rynków pizzy na świecie.

Trzech na dziesięciu (28%) polskich konsumentów chciałoby widzieć bardziej zróżnicowany wybór pizz bezglutenowych.

Najszybciej rosnącym rynkiem innowacyjnych pizz jest rejon Azji i Pacyfiku, którego udział w innowacjach w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł prawie dwukrotnie.

W ciągu ostatnich lat, wraz ze wzrostem liczby konsumentów decydujących się na diety wolne od postrzeganych jako niezdrowe składników, rośnie również popularność bezglutenowej pizzy jako alternatywy dla standardowych produktów. Badania firmy Mintel potwierdzają, że w odpowiedzi na zapotrzebowanie konsumentów liczba wprowadzanych do sprzedaży pizz, które producenci reklamują jako wolne od glutenu, wzrosła w latach 2012 – 2015 o 58%. Ponadto w latach 2014 – 2015 liczba nowych pizz, w których jako alternatywny składnik dla pszenicy użyto mąki ryżowej, wzrosła z 78% do 90%.

Wzrost liczby wprowadzanych do sprzedaży pizz bezglutenowych to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na alternatywę dla pszenicy – jedna trzecia (32%) konsumentów we Francji, a także konsumenci w Polsce (28%) i w Niemczech (22%) twierdzą, że chcieliby widzieć bardziej zróżnicowany wybór pizz bezglutenowych. We Włoszech liczba ta osiąga oszałamiający poziom 44%, zaś w Hiszpanii ponad połowa (51%) konsumentów zgadza się z tym stwierdzeniem.

Z drugiej strony, pomimo wydawałoby się większego zainteresowania bezglutenowymi odmianami pizzy, w 2015 roku tylko 3% konsumentów w Polsce, 2% we Francji, 3% w Niemczech, 5% w Hiszpanii i 8% we Włoszech, dokonało zakupu pizzy bezglutenowej.

Jak zauważył Alex Beckett, analityk globalnego rynku produktów żywnościowych i napojów w firmie Mintel:

– Biorąc pod uwagę to, że unikanie spożywania glutenu stało się na zachodzie czymś na kształt stylu życia, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, wzrost bazy konsumentów przekonujących się do pizzy bezglutenowej nie jest żadnym zaskoczeniem. Pizza jest jednak ze swojej natury niekoniecznie zdrowym posiłkiem jemy ją bardziej dla przyjemności, więc producenci muszą przekonać konsumentów do jakości swoich bezglutenowych produktów i do tego, że pod względem smaku i konsystencji są zbliżone do standardowej pizzy.

Według badań firmy Mintel kolejnym krokiem w zakresie innowacji na rynku pizzy może być wprowadzenie na rynek produktów wolnych od laktozy. Prawie połowa (47%) konsumentów w Hiszpanii twierdzi, że chciałaby widzieć większy wybór pizz bezmlecznych. Zdanie to podziela także 39% konsumentów we Włoszech, 31% w Polsce, 30% we Francji i 20% w Niemczech.

Francja wyprzedza USA jako rynek z największą liczbą nowych produktów
pizza
Chociaż globalny rynek pizzy jest obecnie bardzo aktywny pod kątem nowości produktowych, pewnym zaskoczeniem jest to, że chociaż to Stany Zjednoczone przez wiele lat zajmowały pierwsze miejsce na liście najbardziej innowacyjnych rynków pizzy, nowym liderem pod tym względem jest obecnie Francja. W rzeczy samej, badanie firmy Mintel wykazało, że w 2015 roku właśnie we Francji odnotowano najwięcej innowacji na rynku pizzy – 11% nowych pizz wprowadzonych globalnie do sprzedaży, co oznacza wzrost poziomu 9% w 2011 r. W tym samym okresie udział USA w liczbie nowych pizz wprowadzonych na globalny rynek zmniejszył się prawie o połowę. W 2015 roku wskaźnik ten wynosił jeden na dziesięć (10%), zaś dla porównania w roku 2011 wartość ta wynosiła jeden na pięć (19%).

Ponadto, chociaż w 2011 r. w Ameryce Północnej wprowadzono na rynek więcej niż jedną pizzę na cztery (28%) z ogólnej liczby nowych produktów w skali globalnej, to jednak w 2015 r. na ten kontynent przypadała już tylko jedna nowa pizza na sześć (15%). W rzeczywistości to Europa zdominowała ten sektor w 2015 roku, odpowiadając za prawie dwie trzecie (65%) nowych produktów, co oznacza znaczący wzrost z poziomu 58% w 2011 r.

Najwyższy odsetek nowych produktów odnotowano we Francji (11%). Na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone (10%), Wielka Brytania (10%), Hiszpania (8%) i Niemcy (6%). 4% wszystkich nowych pizz wprowadzanych do obrotu na świecie miało swoją premierę w Polsce, co uplasowało kraj nad Wisłą na 8 miejscu w rankingu dziesięciu najbardziej innowacyjnych rynków pizzy na świecie.

– Istnieje mała szansa, że sektor sprzedaży detalicznej pizzy w USA będzie miło wspominał rok 2015. W związku z poprawą sytuacji gospodarczej konsumenci zaczęli zastępować sprzedawaną detalicznie pizzę droższymi usługami w zakresie sprzedaży i dostawy żywności. W związku z tymi zmianami oraz w wyniku gwałtownego rozwoju sieciowych pizzerii oferujących szybką obsługę i swobodną atmosferę producenci mrożonych pizz odczuwają obecnie ogromną presję. Z kolei w Europie właściciele marek pizzy detalicznej zainwestowali w podniesienie wartości i jakości w celu zwiększenia swojej konkurencyjności w obliczu zagrożenia ze strony branży gastronomicznej, wzmacniając tym samym aktywność w zakresie wprowadzania nowych produktów na rynek – dodaje Alex Beckett.

Chociaż w USA toczy się bój o klientów, którzy rezygnują z pizzy na rzecz dodatkowych opcji gastronomicznych, wygląda na to, że możliwości w segmencie premium na rynku sprzedaży detalicznej są coraz większe. Według badań firmy Mintel prawie trzy piąte (58%) fanów pizzy w USA twierdzi, że kupowaliby więcej mrożonych pizz, gdyby zawierały one więcej wyszukanych składników. W grupie wiekowej 25-34 wskaźnik ten wzrasta do 72%. Co więcej ponad połowa (55%) konsumentów w USA jest zdania, że kupowaliby mrożone pizze częściej, gdyby nie były one tak bardzo przetworzone.

Region Azji i Pacyfiku – najszybciej rozwijający się rynek pod względem nowych pizz wprowadzanych do sprzedaży

Europa może być na pierwszym miejscu, oceniając po liczbie nowych pizz wprowadzanych na rynek, ale to w regionie Azji i Pacyfiku odnotowuje się najszybszy wzrost innowacji dotyczących pizzy. Na region Azji i Pacyfiku przypadało w 2015 roku 11% globalnych innowacji, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2011 r., kiedy to wskaźnik ten wyniós 6%. Ponadto badania firmy Mintel wykazały, że większa liczba nowych produktów wprowadzonych na rynek Azji i Pacyfiku w 2015 roku jest bezpośrednio związana z gwałtownym wzrostem liczby nowych pizz przeznaczonych do odgrzania w mikrofalówkach. W 2013 r. trzy na dziesięć (30%) nowych pizz reklamowano jako nadające się do odgrzania w mikrofalówce, zaś w 2015 r. liczba ta gwałtownie wzrosła do 58%.

– Rosnące tempo urbanizacji na rynkach wschodzących powoduje, że coraz więcej osób kupuje kuchenki mikrofalowe, a to z kolei zwiększa konsumpcję pizz, które są w nich odgrzewane. Łatwo zauważyć, że wiele pizz detalicznych, które zaczęto sprzedawać w regionie Azji i Pacyfiku w 2015 r., próbowało zaspokoić specyficzne gusta i potrzeby konsumentów w tych krajach. W związku z tym wielu producentów prowadzących działalności w Azji oferuje pizze z wierzchnimi warstwami z nutą lokalnych smaków. Przykładem tego jest szereg sosów o smaku tom yum do pizz wprowadzonych do sprzedaży w Singapurze w 2015 r., a także placki roti zdobywające popularność w Tajlandii – podsumowuje Alex Beckett.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies