W niepewnych czasach coraz ważniejsza jest umiejętność radzenia sobie z lękiem i stresem. Poza odpowiednią suplementacją i technikami relaksacyjnymi, żywność i napoje mogą stać się częściowym remedium. Poczucie szczęścia i jedzenie są ze sobą ściśle powiązane: sygnał w postaci jedzenia stymuluje ośrodek przyjemności w mózgu wytwarzając neurony dopaminy. W poniższym artykule Honorata Jarocka, Senior Global Food and Drink Analyst, omawia różne strategie wprowadzania innowacji w tej dziedzinie – i uszczęśliwiania konsumentów.

Dogadzaj z umiarem

Marki, które chcą pomóc konsumentom poprawić sobie nastrój i uwolnić się od stresu czy niepokoju, mogą przyjąć koncepcję „dozwolonej przyjemności”. Wiele osób sięga po słodkie smakołyki w momencie odczuwania niepokoju – niektóre badania wskazują, że cukier może działać jako środek łagodzący stres, ponieważ obniża poziom kortyzolu zwanego hormonem stresu.

Nie należy jednak zapominać o koncepcji umiaru i równowagi, która powinna stać się kluczowym punktem dialogu z konsumentem, biorąc pod uwagę fakt, że spory odsetek odbiorców poszukuje idealnego połączenia „smacznego” ze „zdrowym”.

Przykładowo, trzech na pięciu francuskich konsumentów twierdzi, że batony zawierają zbyt dużo cukru; z kolei w Hiszpanii ośmiu na dziesięciu konsumentów stara się wybierać zdrowe przekąski.


Baton Tasti Go On… Indulge Choc Caramel Choc Cereal Bar (Nowa Zelandia) to chrupkie kulki ryżowe i płatki owsiane otulone obfitą warstwą karmelu w polewie z kremowej czekolady. Jeden baton dostarcza mniej niż 100 kalorii i jest źródłem cennego błonnika. Batony są sprzedawane w biodegradowalnym opakowaniu zawierającym pięć sztuk i opatrzonym logo Weight Watchers Reimagined.

Zaoferuj personalizację i lepszy sen

Funkcjonalne batony mogą wzmocnić postrzeganą atrakcyjność, jeżeli zaoferują ukierunkowane korzyści konsumentom, którzy pragną zadbać o swój dobrostan. Na przykład w Niemczech prawie jedna trzecia konsumentów deklaruje chęć spróbowania batona, który pomógłby im się zrelaksować.

Baton Bakalland Ba!lans Relaks Wiśnia z Limonką (Polska) to harmonijne połączenie słodkiej przyjemności i zdrowej przekąski. Zawiera chrupiące zboża, miód, wysokiej jakości orzechy i bakalie, i promowany jest jako pyszny baton z kawałkami białej czekolady, miodem, limonką i liofilizowaną wiśnią. Dodatkowo ma w sobie składniki bioaktywne wspomagające relaks, takie jak melatonina, melisa, witamina B12 i ekstrakt z konopi. Nie zawiera oleju palmowego, syropu glukozowo-fruktozowego ani tłuszczów utwardzanych.

Natomiast batony Unwind (Irlandia) są pozycjonowane jako idealna odpowiedź na wieczorny głód. Zawierają składniki ułatwiające zasypianie, takie jak rumianek, l-teanina i wiśnia Montmorency.

Zadbaj o florę jelitową i prosty skład

Wykorzystanie związku pomiędzy zdrowym mikrobiomem a dobrostanem mentalnym to kolejna szansa dla marek chcących dotrzeć do konsumentów, którzy patrzą na zdrowie w sposób holistyczny.

Baton Core Bar Peanut Butter Chocolate Organic Overnight Oat & Probiotics (Stany Zjednoczone) zawiera 7g błonnika i białka, bakterie probiotyczne oraz prebiotyki, dostarczając organizmowi zbilansowany zestaw niezbędnych składników odżywczych. Baton ma certyfikat USDA, jest wegański i koszerny, a przy tym jest bezglutenowy i nie zawiera GMO ani dodatkowego cukru. Zawartość błonnika, cukru i białka została czytelnie podana na froncie opakowania, aby uprościć i ułatwić decyzje zakupowe.

Wielu konsumentów odczuwa lęk związany z jedzeniem, spowodowany przytłaczającą ilością informacji na temat odżywiania się oraz wyborów żywieniowych. Kluczowe znaczenie ma zatem nie tylko umieszczanie niezbędnych informacji na opakowaniu, ale także ubieranie ich w zrozumiałą i czytelną formę.

Możliwości dla marek

Ponieważ mentalny dobrostan i holistyczne podejście do zdrowia wysuwają się na prowadzenie w rankingu potrzeb, coraz większe grono konsumentów poszukuje przekąsek, które są zdrowe, a jednocześnie sprawiają przyjemność. Marki mogą podążać tym tropem wykorzystując innowacje w postaci składników łagodzących stres i korzystnych dla mikrobiomu jelitowego. Natomiast podkreślanie korzyści żywieniowych, a także środowiskowych przemówi do tych konsumentów, którym leży na sercu własne zdrowie i zdrowie całej planety.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies