Wybuch pandemii COVID-19 spowodował powszechny wzrost zainteresowania kwestiami dotyczącymi zdrowia, a jednocześnie zwiększył niepokój wśród konsumentów. Ta sytuacja, w połączeniu z ostrożniejszym podejściem do wydatków, to dla producentów napojów niepowtarzalna okazja, żeby przejąć inicjatywę i wyciągnąć do konsumentów pomocną dłoń.

Tegoroczna pandemia koronawirusa zachwiała zaufaniem kupujących, zmuszając ich do ostrożniejszego gospodarowania domowym budżetem. I chociaż już przed wprowadzeniem restrykcji widać było wśród konsumentów rosnące zainteresowanie zdrowym odżywianiem się i dbaniem o dobre samopoczucie, kwestie te stały się obecnie jeszcze ważniejsze z powodu zagrożenia infekcją i ogólnym stresem wynikającym ze zmiany trybu życia.

Szansa na wykorzystanie potrzeb związanych ze zdrowiem rodziny

Zmiany oznaczają, że konsumenci mają nowe zestawy potrzeb. Coraz częściej szukają opcji, które są korzystne dla zdrowia i jednocześnie pozwalają oszczędzić pieniądze. Marki napojów powinny skorzystać z tej okazji oferując bardziej opłacalne formaty i podkreślając korzyści zdrowotne, za które warto więcej zapłacić. Grupą szczególnie skłonną do szukania sposobów na poprawę zdrowia całej rodziny przy mniejszych wydatkach będą rodzice. Idealną propozycją na początek mogą być w tym przypadku napoje z dodatkiem witaminy C i D lub soki.

Source: Mintel GNPD

Po recesji w latach 2008-2009 marka Innocent wypuściła na rynek napój Strawberries & Banana Smoothie w dużym opakowaniu 1,25 l – to dokładnie ten rodzaj produktu, który sprawdziłby się teraz.

Source: Mintel GNPD

W odpowiedzi na problem ograniczonego kontaktu ze światłem słonecznym, który dotyka pracowników pracujących z domu, firma Al Ain Food & Beverages ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wprowadziła na rynek wodę Agthia Al Ain Plus Water z dodatkiem witaminy D. Woda ta sprzedawana jest w korzystnych cenowo zestawach 12 szt. x 500 ml.

Chodzi jednak nie tylko o zdrowie fizyczne. Marki powinny oferować napoje pomagające konsumentom poradzić sobie z mentalnymi wyzwaniami związanymi z lockdown’em – zarówno pracownikom sektora opieki zdrowotnej na pierwszej linii walki z epidemią, jak i zmęczonym rodzicom próbującym pogodzić opiekę nad dziećmi i e-szkołę z pracą w domu i konferencjami na Zoom’ie. Napoje działające wyciszająco lub wspomagające koncentrację pomogą złagodzić negatywne skutki życia w nieustannym napięciu.

Source: Mintel GNPD

Focus Espresso + Vanilla to botaniczny napój na bazie kawy z dodatkiem miodu, oferowany przez brytyjską markę Meda. Zawiera rozmaryn, który korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację, żeń-szeń, który zwiększa zdolności poznawcze i likwiduje poczucie zmęczenia, oraz kawę espresso będącą naturalnym źródłem kofeiny.

Sposób na uspokojenie pokolenia Z

Jedną z kluczowym grup docelowych są konsumenci z pokolenia Z, czyli osoby urodzone w latach 1995-2007. Ci młodzi dorośli odczuwali zwiększony niepokój już przed pandemią i towarzyszącymi jej restrykcjami, przy czym źródeł tego lęku należy szukać we wszechobecnych smartfonach i mediach społecznościowych. Ograniczenia wynikające z zamknięcia tylko nasiliły ich lęki, dlatego należy zaproponować im napoje, które ukoją ich nerwy i poprawią samopoczucie.

Source: Mintel GNPD

Jednym z takich produktów jest woda gazowana Recess Pom Hibiscus. Woda ta jest dostępna na rynku amerykańskim i zawiera ekstrakt z konopi oraz adaptogeny. Według producenta pomaga zachować równowagę i jasność umysłu, przynosząc spokój i opanowanie.

Zastrzyk piękna i optymizmu dla pracujących rodziców

Marki skłaniające się ku bardziej niszowym trendom powinny zaoferować coś, co będzie ekwiwalentem krótkiego wypadu do spa na zabieg odmładzający – być może napój, którzy przywróci blask zmęczonej skórze.

Source: Mintel GNPD

Produkty takie jak Beauty & Go Skin Brilliance Bioactive Beauty Drink hiszpańskiej firmy AMC Juices zawierające przeciwutleniacze MacroAntioxidants, kolagen i kwas hialuronowy dokładnie trafiają w tę niszę.

Przymusowy pobyt w domu, intensywniejsza opieka na dziećmi i brak snu bez wątpienia niekorzystnie wpływają na cerę zmęczonych rodziców. Napoje oferujące poprawę wyglądu skóry sprawią, że konsumenci poczują się lepiej zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Mówiąc szczerze, każdemu z nas to się teraz przyda!

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies