Wraz z upowszechnianiem się zagranicznych kuchni i innych stylów gotowania wśród polskich konsumentów rośnie zainteresowanie mniej popularnymi alternatywami dla oleju rzepakowego, do których należą oleje z innych nasion. Można się spodziewać, że dążenie do zdrowego jedzenia i większego zróżnicowania diety będzie sprzyjać popytowi na różne rodzaje olejów jadalnych.

Olej lniany jest coraz częściej uznawany za zdrowszy wśród olejów jadalnych, co doceniają zwłaszcza konsumenci, którym zależy na wyjątkowych walorach zdrowotnych. Jego duże wartości odżywcze wynikają z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 w formie kwasu alfa-linolenowego (ALA). Zdrowe kwasy omega-3 korzystnie wpływają na mózg i serce, poprawiają nastrój, działają przeciwzapalnie, jak również poprawiają stan skóry i włosów. Z tego względu olej lniany jest popularnym składnikiem diety roślinnej jako wegańska alternatywa oleju rybnego.

Ponadto olej lniany wzbogaca smak wielu dań, nadając im orzechowy aromat i lekką słodycz. Jego stosowanie w kuchni oraz przechowywanie wiąże się jednak z określonymi ograniczeniami. Oleju lnianego nie można używać jak zwykłego oleju do gotowania ze względu na zawartość delikatnych składników i łatwe utlenianie. Ale mimo że nie wolno go podgrzewać, stanowi cenny dodatek do potraw. Ponadto olej lniany trzeba przechowywać w ciemnych lub nieprzezroczystych pojemnikach, aby uniknąć rozkładu pod wpływem światła, a po otwarciu należy umieścić go w lodówce.

Zacieranie granic między olejami jadalnymi a suplementami diety

Olej lniany, oferujący wiele korzyści zdrowotnych, jest nie tylko olejem jadalnym o wysokich wartościach odżywczych, ale także suplementem diety. Jest dostępny zarówno w sklepach odżywczych, jak i w aptekach w całej Polsce, co odpowiada poglądom konsumentów na żywność funkcjonalną. Zgodnie z badaniem firmy Mintel prawie trzech na dziesięciu Polaków woli czerpać korzyści funkcjonalne z witamin, minerałów i suplementów, nie z jedzenia i napojów.

Ze względu na rosnący szum wokół zalet zdrowotnych tzw. superfood zainteresowanie tego rodzaju olejami jadalnymi w Polsce prawdopodobnie będzie rosło. A tymczasem konsumenci zwiększają swoją kreatywność w kuchni, w większym stopniu inspirując się zagranicznymi tradycjami gastronomicznymi i eksperymentując ze składnikami. Wraz z dalszą ewolucją stylów gotowania w Polsce popularność i akceptacja oleju lnianego także będzie się zwiększać.

Honorata Jarocka – Senior Food and Drink Analyst dla rynku polskiego – dołączyła do firmy Mintel w 2013 roku. Jej głównym obszarem zainteresowań są trendy związane ze zdrowym stylem życia oraz inspirujące innowacje produktowe. W trakcie swojego ponad dziesięcioletniego doświadczenia w prowadzeniu badań, analizowała przede wszystkim rynek żywności i napojów, a także rynek handlu detalicznego, leków OTC/suplementów diety, tytoniowy, kosmetyków, chemii gospodarczej, artykułów higieny osobistej oraz produktów dla zwierząt. Oprócz bogatego doświadczenia w dziedzinie badań rynkowych, posiada również specjalistyczną wiedzę w zakresie działań marketingowych, zdobytą podczas pracy dla czołowych firm w Polsce, takich jak LPP i Oceanic, a także agencji reklamowej Tequila\Polska (wcześniej Tequila\BTL Group). Honorata jest członkiem PTBRiO – Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii, a także częstym prelegentem na konferencjach branżowych.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies