W związku z tym, że zdrowy styl życia ma coraz większy wpływ na codzienny wybór żywności i napojów, rosnąca liczba polskich konsumentów unika produktów z dodatkiem cukru. Badania wskazują, że 61% polskich konsumentów oraz trzy czwarte respondentów w grupie powyżej 55 lat twierdzi, że ograniczają spożycie produktów bogatych w cukier. Ponadto trzy na pięć osób uznaje biały cukier za szkodliwy dla zdrowia, choć, co ciekawe, cukier brązowy cieszy się lepszą reputacją, gdyż tylko jedna na dziesięć osób uznaje go za niezdrowy.

Obecna tendencja do rezygnacji z cukru nie prowadzi jednak do zwiększonego zainteresowania sztucznymi słodzikami. Prawie dwóch na pięciu polskich konsumentów twierdzi, że unikają żywności oraz napojów zawierających syntetyczne substytuty cukru. W związku z tym istnieją możliwości dla rozwoju stosowania naturalnych zamienników cukru w nowych produktach żywnościowych i napojach wprowadzanych na rynek. Taka strategia mogłaby okazać się doskonała w zdobywaniu serc konsumentów dbających o zdrowe odżywianie się oraz wagę bez względu na wiek.

APETYT NA JOGURTY Z NIŻSZĄ ZAWARTOŚCIĄ CUKRU

Na rynku jogurtów coraz bardziej widoczna jest pogoń za zdrowszymi zamiennikami cukru. Wśród europejskich konsumentów Polacy w największym stopniu postrzegają wiele jogurtów reklamowanych jako „zdrowe” jako te, które zawierają duże ilości cukru; wielu respondentów twierdzi, że ważne jest, aby sprawdzać zawartość cukru na opakowaniu.

Niemniej jednak działania związane z innowacjami w zakresie niskiej zawartości/braku/obniżonej zawartości cukru w kategorii jogurtów w Polsce są na ten moment ograniczone. W okresie od października 2014 roku do września 2015 roku, niecałe 2% jogurtów wprowadzonych na polski rynek cechowało się niską zawartością/brakiem/obniżoną zawartością cukru – co sugeruje spory potencjał w zakresie tworzenia nowych, zawierających mniej cukru rozwiązań.

INNOWACJE W ZAKRESIE „NATURALNEJ” SŁODYCZY

Dobrą okazją byłoby wykorzystanie przez producentów jogurtów zamienników cukru pochodzenia roślinnego, które są postrzegane przez polskich konsumentów jako „zdrowe”. Jednym z takich składników jest stewia, którą trzy osoby na dziesięć uznają za korzystną dla zdrowia.

Światowy rynek jogurtów doświadczył wprowadzenia szeregu interesujących produktów słodzonych stewią, w tym beztłuszczowego jogurtu greckiego Dannon Oikos Triple Zero o smaku waniliowym w Stanach Zjednoczonych, jogurtu Yoplait Light Stevia o smaku truskawkowym w Meksyku oraz jogurtu Delhaize Stevia o smaku truskawkowym w Belgii. Te produkty nie tylko wpasowały się w trend prowadzenia zdrowego trybu życia oraz zachowania dobrego samopoczucia, ale również są atrakcyjne pod względem smakowym.

Jogurty słodzone stewią próbowano również wprowadzić na rynek polski. Na przykład w 2012 roku firma Danone wprowadziła dwa produkty: Danone Activia 0% Tłuszczu oraz Danone Ale Owoc! Light, które słodzone były mieszanką stewii i cukru. Oba jogurty zostały stworzone przede wszystkim dla kobiet dbających o zdrowie i wagę, lecz wydaje się, że zabrakło im siły przebicia i dlatego zaprzestano ich produkcji. Rozpoznawalność stewii była w tamtym okresie stosunkowo niska, zatem wprowadzenie tych produktów na polski rynek prawdopodobnie było zbyt wczesne.
Z uwagi na rosnące zainteresowanie naturalnymi substytutami cukru w Polsce, producenci jogurtów mogliby poeksperymentować ze stewią na nowo. Taka strategia mogłaby okazać się skuteczna, biorąc pod uwagę wzrastającą w ostatnich latach liczbę nowych produktów spożywczych słodzonych stewią, co odzwierciedla nieustanne próby zaspokojenia potrzeb Polaków skoncentrowanych na prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Honorata Jarocka pracuje w firmie Mintel jako analityk żywności i napojów w Polsce. Jej głównym obszarem analiz i zainteresowań są kategorie żywnościowe, a szczególnie trendy związane ze zdrowym stylem życia oraz innowacje produktowe. W trakcie swojego niemal dziesięcioletniego doświadczenia w prowadzeniu badań rynku Honorata analizowała rozmaite sektory w Polsce, w tym rynek żywności pakowanej, tytoniowy, handlu detalicznego, kosmetyków, chemii gospodarczej i artykułów higieny osobistej, leków OTC i suplementów diety, a także produktów dla zwierząt.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies