Dla wielu osób w Polsce dżemy stanowią ważny element śniadania, a ich spożywanie należy do codziennych nawyków żywieniowych. Jednak coraz częściej są nie tylko składnikiem śniadania. Stają się również częścią innych domowych potraw, umożliwiając wprowadzanie nowych, innowacyjnych smaków.

Polscy konsumenci uwielbiają domowe potrawy, a wraz z niedawnym wzrostem ich popularności, coraz więcej osób próbuje robić dżemy i konfitury w domu. Ten trend w gotowaniu stał się inspiracją do dokonania innowacji, w tym wprowadzenia na rynek nowych smaków i składników oraz promocji ulubionych produktów według tradycyjnych przepisów.

Dżemy, przetwory i marmolady są spożywane w prawie ośmiu na dziesięć (78%) polskich domów, czyniąc je najpopularniejszymi słodkimi dodatkami do pieczywa w kraju. W aspekcie historycznym wytwarzanie przez konsumentów dżemów i konfitur w domach było bardzo popularne, jednak szybsze tempo życia spowodowało w większości przypadków zamianę dżemów domowej roboty na te kupowane w sklepie.

Dla około 74% polskich konsumentów słodkie dodatki do pieczywa to ważna część śniadania, będącego najpopularniejszą okazją do ich spożywania. Druga najczęstsza okazja do spożywania słodkich przetworów owocowych w Polsce to pieczenie ciast (36%) oraz jako przekąska na drugie śniadanie (36%). Ponadto prawie jeden na pięciu polskich konsumentów (17%) stosuje je w codziennym gotowaniu.

Warto podkreślić, że coraz popularniejsza moda na gotowanie w domu odwraca trendy wśród konsumentów i powoduje, że coraz częściej eksperymentują w kuchni, wskrzeszając tradycję przygotowywania dżemów i konfitur w domu. Zjawisko to jest dodatkowo stymulowane nostalgicznymi wspomnieniami smaków z dzieciństwa, promowaniem programów o gotowaniu, blogów i książek, a także stwarza szansę na zaoszczędzenie pieniędzy przez konsumentów.

Dla 74% polskich konsumentów słodkie dodatki do pieczywa to ważny element śniadania, będącego najpopularniejszą okazją do ich spożywania.

Jednak pojawienie się w menu domowych dżemów i konfitur dla wielu producentów w Polsce oznacza negatywne wyniki w tej kategorii produktów na poziomie sprzedaży detalicznej. W okresie od 2012 do 2013 roku odnotowano spadek ilości sprzedanych dżemów o 5,1% oraz spadek wartości sprzedaży o 1,6%. Przyczyną słabych wyników sprzedaży jest również konkurencja ze strony innych produktów śniadaniowych, takich jak płatki śniadaniowe, ciastka czy produkty mleczne.

Producenci dżemów zareagowali na tę sytuację, intensyfikując działania związane z wprowadzaniem nowych produktów na rynek w celu poprawy wyników sprzedaży. Wielu z nich podjęło również kampanie marketingowe w celu napędzania popytu na dżemy.

Najszerzej stosowaną strategią wprowadzania nowych produktów na rynek jest łączenie nowych smaków i składników. Innowacyjne produkty są również opisywane jako produkty „domowej roboty”, „domowe” oraz „takie jak w domu”, co zmniejsza poczucie winy konsumentów podczas kupowania gotowego produktu zamiast przygotowania go samodzielnie. Dobrym przykładem jest marka Nasze Domowe firmy Premium Rosa, używająca tradycyjnych sposobów i przepisów do produkcji dżemów, peklowanych warzyw i koncentratów napojów. Określenie „domowe” często łączy się z produktami premium i może wskazywać na wyższą jakość oraz lepiej wykonany produkt.

Chociaż smak truskawkowy pozostaje dominującym smakiem dżemów w Polsce od 2009 roku (15% nowych produktów na rynku), tworzenie nowych mieszanek składników może pomóc w pozyskaniu konsumentów. Nawet tych, którzy są zagorzałymi zwolennikami dżemów domowych — wszystko dzięki nowym i niespotykanym wrażeniom smakowym oraz połączeniom smaków. Przykładami takich smaków są figi i rodzynki, ananas, mango i marakuja, jagody dzikiego bzu i rabarbar.

Pomocnym czynnikiem jest fakt, że polscy konsumenci, w większym stopniu niż inni konsumenci w Europie, lubią mieć duży wybór asortymentu słodkich przetworów owocowych. Twierdzi tak ponad połowa polskich konsumentów (51%) i wśród ankietowanych krajów europejskich właśnie ta grupa jest najbardziej skłonna do takich przekonań. Z tego powodu szukanie unikatowych połączeń smaków na większą skalę jawi się jako szansa zaistnienia na rynku. Jest on otwarty na więcej innowacji smakowych i wykazuje zainteresowanie konsumentów nowymi lub bardziej ekscytującymi smakami. Istnieje też miejsce na dalszy rozwój produktów o nowych smakach oraz powstawanie nowych marek o smakach skierowanych do bardziej dojrzałych odbiorców. Przykładem może być wykorzystanie przypraw, alkoholu i smaków owocowych w połączeniu z miodem dla uzyskania dodatkowych doznań.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies