Intersnack Poland będący częścią niemieckiej grupy Intersnack Group deklaruje, że jest wiodącym graczem na polskim rynku orzechów dzięki niezwykle popularnej marce Felix. Pierwsze przekąski orzechowe marki Felix pojawiły się na rynku w 1991 roku i od tamtego czasu asortyment jest stale powiększany o nowe produkty.

Rynek orzechów wychodzi z łupinki w podwójnie prażonej postaci

Próbując jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję, pod koniec 2014 roku firma Intersnack wprowadziła na rynek produkt o nazwie Felix Orzeszki z Pieca. Firma chciała w ten sposób dotrzeć do dwóch grup polskich konsumentów: szukających nowych przekąsek oraz prowadzących zdrowy tryb życia. Intersnack zastosowała przy tym nowy proces podwójnego prażenia, nazywany „2.0 roasted” i będący nowością na polskim rynku.

Technika nie wymaga stosowania tłuszczu — jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na lżejsze i smaczne małe co nieco. Ponadto zdaje się zdobywać popularność wśród konsumentów szukających szybkiej przekąski. Ponieważ orzechy są prażone dwukrotnie, na rękach nie pozostaje tłusty osad. To ogromna zaleta doceniana przez wybrednych smakoszy. Firma głęboko wierzy, że nowa formuła spełni oczekiwania współczesnych, otwartych na innowacje i dodatkowe korzyści konsumentów słonych przekąsek. Firma Intersnack ogłosiła więc plany wprowadzenia nowego asortymentu smaków obejmujących nie tylko pierwotnie dostępny wariant solony.

 

Podobny proces stosują inne marki na całym świecie. Przykładowo: 100% prawdziwie prażone orzechy nerkowca firmy Olive and Young Health Story w Korei Południowej, orzeszki ziemne i orzechy nerkowca Guinness Gourmet w Wielkiej Brytanii oraz podwójnie prażone orzechy laskowe Hacibaba w Turcji.

Co o tym myślą konsumenci?

Polscy konsumenci szaleją za prażonymi przekąskami, a sześciu na dziesięciu z nich uważa, że prażone orzechy są dobrym źródłem białka i witamin. Panuje również przekonanie, że są one dużo zdrowsze niż chipsy i inne solone przekąski. Jednak jedna piąta klientów uważa, że prażone orzechy są niezdrowe i ogranicza ich spożycie. Biorąc to pod uwagę, najnowszy asortyment produktów wprowadzony na rynek przez firmę Intersnack zdaje się być strzałem w dziesiątkę — pomimo mniejszej zawartości tłuszczu, orzechy nadal zachowują swoje właściwości smakowe.

Ponieważ prażone odmiany orzechów są niezwykle popularne wśród konsumentów, znajduje to swoje odzwierciedlenie we wzmożonej aktywności producentów na polskim rynku. W okresie od grudnia 2011 roku do listopada 2012 roku jedna piąta nowych produktów z orzechami była zaliczana do kategorii „prażone”, a dwa lata później liczba ta wzrosła do jednej trzeciej.

Polski rynek zdaje się oferować dużo miejsca na dalsze innowacje w zakresie orzechów. Badania firmy Mintel wskazują, że spośród wszystkich europejskich krajów to właśnie polscy konsumenci najchętniej próbują nowych marek i smaków orzechów. Co więcej, ponad dwie trzecie polskich konsumentów chciałoby mieć do wyboru zdrowsze odmiany orzechów, a połowa z nich kupowałaby więcej orzechów, jeśli zawartość soli byłaby niższa. Kolejnym interesującym i wartym zbadania zagadnieniem jest innowacyjność opakowań, ponieważ polscy konsumenci wykazują zainteresowanie dużymi opakowaniami.

Innowacyjność w zakresie unikatowych profili smakowych (np. ostre, pikantne, ziołowe, deserowe oraz słodko-pikantne) to strategia używana obecnie przez niektóre europejskie marki, która może służyć jako inspiracja dla polskich producentów.

Polskie marki mogą również szukać nowych połączeń orzechów oraz warzyw (smaki warzywne lub kawałki warzyw). Pozwoli to wzmocnić profil odżywczy produktów i spełnić oczekiwania konsumentów prowadzących zdrowy tryb życia.

Honorata dołączyła do firmy Mintel w 2013 roku jako analityk żywności i napojów w Polsce. Jej głównym obszarem analiz i zainteresowań są kategorie żywnościowe, a szczególnie trendy związane ze zdrowym stylem życia oraz innowacje produktowe. W trakcie swojego niemal dziesięcioletniego doświadczenia w prowadzeniu badań rynku, Honorata analizowała rozmaite sektory FMCG w Polsce, w tym rynek żywności, tytoniowy, handlu detalicznego, kosmetyków, chemii gospodarczej i artykułów higieny osobistej, leków OTC i suplementów diety, a także produktów dla zwierząt. Oprócz bogatego doświadczenia w dziedzinie badań rynku, Honorata posiada również specjalistyczną wiedzę w zakresie działań marketingowych i promocyjnych, pracowała dla czołowych firm w Polsce, takich jak LPP i Oceanic, a także agencji reklamowej Tequila\BTL (obecnie Tequila\Polska).

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies