W ciągu ostatniego roku, napoje owsiane stanowiły 26% udział we wszystkich nowych wdrożeniach w niemieckiej kategorii roślinnych alternatyw dla mleka krowiego, prześcigając tym samym napoje migdałowe pod kątem liczby wdrażanych nowości. Patrząc natomiast na cały rynek europejski było to 16%.

Z uwagi na to, że napoje migdałowe potrzebują ponad sześć razy więcej wody w odniesieniu do upraw niż owies, napoje owsiane są tym samym bardziej przyjazną środowisku alternatywą. Kolejnym plusem jest to, że owies może pochodzić z lokalnych upraw, co pomaga wspierać lokalnych rolników. Patrząc natomiast na porównanie różnych źródeł białka, ponad jedna trzecia konsumentów w Polsce deklaruje, że białko roślinne jest lepsze dla środowiska niż białko pochodzenia zwierzęcego.

W Stanach Zjednoczonych rozpoznawalność podkategorii, jaką są napoje owsiane w dużej mierze wykreowała szwedzka marka Oatly!, która w sposób przemyślany na początku jako cel obrała sobie modne miejsca na kawowej mapie Stanów Zjedonocznych, a dopiero później wkroczyła do sklepów. Dzięki swojej kremowej konsystencji oraz łatwości, z jaką tworzy się z nich pianka, napoje owsiane szybko stały się popularną opcją w amerykańskich kawiarniach – doprowadzając w pewnym momencie do wyprzedania się tego produktu. W efekcie, coraz więcej marek wprowadza warianty roślinne bazujące na napojach owsianych w kategorii kawy RTD (ready-to-drink), aby zdobyć serca kawoszy stosujących diety roślinne. Marka Oatly! natomiast dalej inwestuje w owsiane innowacje, czego efektem jest między innymi wprowadzenie napoju typu ‘recovery drink’, który wspomaga regenerację po treningu, napoju energetycznego, alternatywy dla jogurtu, a także lodów owsianych.

Pozostając w temacie białka: jako suplement, napój owsiany świetnie wpisuje się w potrzeby żywieniowe dzisiejszych konsumentów. Ma więcej błonnika i białka niż alternatywy na bazie orzechów, jest bogaty w żelazo i witaminy z grupy B, a także, co ważne, ma neutralny smak. Dodatkowo, w odróżnieniu od napoju migdałowego i sojowego, jest wolny od alergenów typu orzechy i soja.

CO O TYM MYŚLIMY

Marki mają okazję, aby mocniej wykorzystać owies jako pożądany składnik w kategorii alternatyw dla mleka krowiego, powołując się również na jego benefity związane ze zrównoważonym rozwojem, zdrowiem i smakiem. Z uwagi na prozdrowotny charakter napojów owsianych, producenci powinni pomyśleć o pozycjonowaniu ukierunkowanym nie tylko na konsumentów, którzy nie tolerują mleka, ale także tych, którzy chcą z wyboru wprowadzić więcej wariantów roślinnych do swojej diety.

Oatly Energy klein

Oatly! Owsiany Napój Energetyczny o Smaku Truskawki i Kwiatu Dzikiego Bzu (Szwecja) jest ‘napędzany’ przez owies ze Szwecji. Nie zawiera mleka ani soi.

Minor Figures Coffee klein

Minor Figures Kawa Latte Typu Nitro Cold Brew (Wielka Brytania) jest kawą z azotem parzoną na zimno na bazie ziaren z Kolumbii i Peru oraz napoju owsianego. Nie zawiera dodanego cukru, składników nabiałowych i jest odpowiednia dla wegan. Parzono ją przez ponad 18 godzin we wschodnim Londynie.

Innocent Oat klein

Innocent Bezcukrowa Alternatywa dla Mleka na Bazie Owsa (Wielka Brytania) powstała na bazie tylko trzech składników: owsa, wody źródlanej i odrobiny soli morskiej. Nie zawiera sztucznych dodatków, stabilizatorów, laktozy i nabiału. Idealna jako dodatek do kawy i herbaty, a także innych przepisów.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies