Powyższy artykuł został pierwotnie opublikowany 18 lutego na stronie Wiadomości Handlowe i obejmuje spostrzeżenia rynkowe Honoraty Jarockiej wykorzystane również podczas tegorocznej edycji Kongresu Mięsnego – https://kongresmiesny.pl/.

Branża mięsna mierzy się z wieloma wyzwaniami związanymi z prozdrowotnymi i środowiskowymi obawami konsumentów. Aby sprostać tym rosnącym oczekiwaniom i zmianom w świadomości, coraz większy akcent kładziony jest na ‘czyszczenie etykiet’, a także aktywności związane z oferowaniem ulepszonych receptur, w tym z niską zawartością tłuszczu i soli. Podejmowane są także coraz wyraźniejsze działania ukierunkowane na podwyższanie dobrostanu zwierząt hodowlanych.

Rosnące zainteresowanie dietami roślinnymi jest równie ważnym trendem wpływającym na rynek produktów mięsnych. Chcąc zmierzyć się ze zmieniającym się otoczeniem rynkowym, marki stoją przed możliwością otwarcia się na nowe preferencje poprzez adresowanie potrzeb konsumentów, którzy chcą włączać do swojej diety więcej składników roślinnych, w tym osób identyfikujących się jako fleksitarianie. Według danych Mintel, w Stanach Zjednoczonych, 21% konsumentów określa siebie właśnie takim mianem. Jedną ze strategii może być oferowanie hybrydowych rozwiązań poprzez eksperymenty z łączeniem źródeł białka zwierzęcego i roślinnego. Dane Mintel wskazują, że na rynku polskim aż 41% respondentów wykazuje zainteresowanie konceptem, jakim są produkty mięsne wzbogacone dodatkiem warzyw.

KM_20_IMG_3659 (1)

Wśród innych znanych ekspertów, Honorata Jarocka – analityk Mintel – wzięła udział w Kongresie Mięsnym, który odbył się w lutym 2020 r. w Warszawie, mówiąc o aktualnych trendach i przyszłości branży mięsnej. (fot. Wiadomości Handlowe)

Istnieje kilka kluczowych korzyści dla branży mięsnej, które są związane z oferowaniem właśnie takich innowacji. Jedną z nich jest możliwość dotarcia do większego grona odbiorców, w tym osób poszukujących urozmaicenia w diecie oraz zainteresowanych ‘rozwiązaniami pośrednimi’, które mogą ułatwić im przejście na dietę roślinną. Tego typu produkty hybrydowe mogą wzmocnić swoje pozycjonowanie atrybutami związanymi ze stosunkowo niskim stopniem przetworzenia, co jest ważnym składnikiem procesu decyzyjnego dla wielu dzisiejszych konsumentów. Mogą stanowić też krok w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji. Dodatkowo, oferują zróżnicowane profile odżywcze i nowe nuty smakowe oraz tekstury, co szczególnie istotne jest dla konsumentów otwartych na unikalne doświadczenia. Ważny jest jednak duży nacisk na finalny, wysokiej jakości profil smakowy, aby zapewnić powtarzalność zakupu i wzmocnić postrzeganą wartość produktu.

Jednym z ciekawszych przykładów mających na celu zachęcenie marek w branży mięsnej do eksperymentów z roślinnymi proteinami jest The Better Meat Co.: start-up specjalizujący się w mieszankach białek roślinnych dostosowanych do różnych formatów produktów mięsnych. Niosą one ze sobą obietnicę wzmocnienia smaku i polepszenia atrybutów prozdrowotnych, a także oferują benefity kosztowe. Dodatkowo, pozwalają producentom zbliżyć się do planowanych celów w przestrzeni zrównoważonego rozwoju. Patrząc na istniejące rozwiązania produktowe dostępne na półkach sklepowych warto wskazać Perfectly Balanced Vietnamese Style Pork, Carrot & Brown Rice Meatballs – klopsy z Australii z dodatkiem marchewki i brązowego ryżu, Beehive Moroccan Lamb & Lentil Flexitarian Sausages – kiełbaski z Nowej Zelandii z dodatkiem soczewicy oraz Bell Barbecue Spinach Cottage Sausages – kiełbaski ze Szwajcarii z dodatkiem jarmużu, szpinaku i białka z grochu.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies