Domowe obiady są często niekompletne bez dodatkowej nuty smaku, którą uzyskują dzięki przyprawom. A ponieważ w Europie nastała moda na gotowanie od podstaw, rynek przypraw staje się bardzo atrakcyjny.

Trend „gotowania od podstaw” ma swoje źródło głównie w kryzysie ekonomicznym, podczas którego konsumenci ze względów finansowych odwracali się od drogich, gotowych do spożycia produktów i jedzenia w restauracjach na rzecz gotowania w domu. Trend zdaje się również odzwierciedlać zwiększoną potrzebę konsumentów w personalizowaniu potraw i eksperymentowaniu.

Do prężnego rozwoju tego rynku przyczyniły się, między innymi, nieustający kryzys kredytowy w Grecji i wysoki poziom bezrobocia w wielu innych krajach. Patrząc na Europę — zaledwie 6% konsumentów we Francji i Niemczech, 5% w Hiszpanii, 4% we Włoszech i tylko 2% w Polsce twierdzi, że nie kupiło żadnych przypraw w zeszłym roku.

Upodobania w zakresie form sprzedaży przypraw w Europie

Chociaż przyprawy są wszędzie powszechnie stosowane, użycie poszczególnych rodzajów przypraw różni się znacznie w zależności od rynku. Przykładowo, dodawanie wartości poprzez oferowanie mieszanek przypraw typu „wszystkie w jednej” do posiłków domowych jest szczególnie popularne w Polsce i Niemczech. Inne formy sprzedaży z wartością dodaną, takie jak mrożone zioła i przyprawy są również popularne w Niemczech i wywodzą się z długiej historii szybkiego oraz wygodnego przygotowywania posiłków.

W innych regionach najpopularniejsze pozostają przyprawy i zioła suszone — prawie połowa konsumentów na każdym z ankietowanych rynków przyznaje się do kupowania suszonych ziół. Jednak suszone przyprawy są szczególnie popularne w Polsce i Hiszpanii. Ta postać przypraw zapewnia im większą długotrwałość oraz wartość w porównaniu do świeżych ziół i w konsekwencji jest popularniejsza wśród rodzin z dziećmi i starszych konsumentów zwracających uwagę na cenę.

Opakowania zawierające jeden gatunek ziół są postrzegane jako mniej wygodne niż „mieszanka przypraw typu wszystkie w jednym”, co sugeruje, że młodsi konsumenci, często mający mniejsze doświadczenie w kuchni, mogą nie mieć pewności siebie w ich stosowaniu. Również świeże zioła cieszą się względną popularnością w całej Europie, a konsumenci cenią je za ich aromatyczne i naturalne smaki, chociaż problemem nadal pozostaje cena — zwłaszcza we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Generacja Y najczęściej eksperymentuje z przyprawami

Europejscy konsumenci są otwarci na częstsze eksperymenty związane z zastosowaniem przypraw podczas gotowania. Połowa niemieckich i polskich konsumentów twierdzi, że lubi eksperymentować z różnymi przyprawami w kuchni, a prawie dwóch na pięciu konsumentów z Francji, Włoch i Hiszpanii podziela to samo zdanie. Opinie te wskazują na szansę zwiększenia sprzedaży na tym dojrzałym rynku.

Otwartość na eksperymenty zdaje się być szczególnie wyraźna wśród młodego pokolenia Y — ważnej dla rynku grupy demograficznej, nie wpływającej obecnie w znaczący sposób na konsumpcję przypraw. Wskazuje to, że sposobem na zaangażowanie młodszych konsumentów w gotowanie z użyciem przypraw jest opracowanie produktów, które ułatwiają proces gotowania lub oferują szerszą różnorodność innowacyjnych smaków. Osoby w wieku od 16 do 24 lat wykazują większą otwartość na gotowe produkty spożywcze. Osoby z pokolenia Y (bardziej niż jakakolwiek inna grupa) zdają się być zainteresowane wygodniejszymi sposobami użycia przypraw, zwłaszcza we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Polsce oraz częściej opisują gotowe mieszanki jako produkty posiadające „dobry stosunek wartości do ceny”. Otwiera to szansę dla producentów do dalszego rozwijania wygodnych form opakowań, podobnych do papieru do smażenia So Tender firmy Maggi.

Ta grupa demograficzna jest również bardziej otwarta na potrawy i żywność etniczną niż starsze pokolenia. Mniej osób w wieku od 16 do 24 lat trzyma się tradycyjnych przepisów w porównaniu do innych grup wiekowych na wszystkich ankietowanych europejskich rynkach. Większość z nich przyznaje również, że chciałoby mieć większy wybór mieszanek przypraw etnicznych, np. koreańskich, wietnamskich lub chilijskich.

Osoby powyżej 55. roku życia: Główna grupa demograficzna używająca przypraw

Chociaż pokolenie Y to ważna grupa docelowa dla producentów przypraw, inna grupa demograficzna również oferuje potencjalną szansę na odniesienie sukcesu w Europie — są to osoby starsze.. Trend Old Gold (Stare Złoto) firmy Mintel opisuje tę grupę jako „kluczową grupę demograficzną”. Dłuższe życie zawodowe sprawia, że stawiają oni sprzedawców przed wyzwaniem „nowego napływu siły nabywczej i zapotrzebowania na produkty”.

Osoby powyżej 55. roku życia kupują najwięcej tradycyjnych przypraw w różnych postaciach na wielu rynkach, jednak producenci mogą spróbować dodać wartość poprzez podkreślenie tych cech produktów, które odwołują się szczególnie do tej grupy. Przykładowo w przypadku osób powyżej 55. roku życia istnieją określone możliwości odwołania się do właściwości zdrowotnych przypraw, ponieważ osoby te są zazwyczaj bardziej świadome kwestii zdrowotnych niż inne grupy demograficzne. Jest to odzwierciedlone w kategorii przypraw wybieranych przez osoby powyżej 55 roku życia: w porównaniu do jakiejkolwiek innej grupy wiekowej znaczna liczba tych osób unika soli ze względów zdrowotnych oraz wykazuje zainteresowanie mieszankami przypraw z dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi, np. wzbogaconymi o błonnik.

W przypadku tej grupy demograficznej istnieje również potencjał do skuteczniejszego wypromowania opakowań zawierających jedną porcję produktu, ponieważ osoby te często mieszkają w jedno- lub dwuosobowych gospodarstwach domowych. Oznacza to, że grupa ta bardziej przejmuje się marnotrawieniem resztek niż jakakolwiek inna grupa, zwłaszcza we Francji, Niemczech i Polsce, co przekłada się na częstsze stosowanie przypraw w jednorazowych opakowaniach niż w słoikach.

David Turner, analityk globalnego rynku żywności i napojów w firmie Mintel, dołączył do zespołu Mintel w 2012 roku. Podczas 20-letniej kariery w branży spożywczej zdobył doświadczenie rynkowe w zakresie produktów pakowanych i usług gastronomicznych oraz prowadził działalność marketingową dla największych marek mleczarskich, gastronomicznych i alkoholowych.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies