Polscy konsumenci świadomi kwestii zdrowotnych nie muszą szukać daleko, gdy potrzebują szybkiej przekąski. Wystarczy, że sięgną po batona, postrzeganego jako produkt niepowodujący poczucia winy. Szybkie jedzenie w ruchu jest również atrakcyjne dla wszystkich polskich konsumentów, którzy są coraz bardziej zapracowani i prowadzą coraz bardziej aktywny tryb życia.

Dzięki temu, że wiele marek wzbogaciło batony o składniki owocowe, konsumentom jest łatwiej spożywać docelowo pięć zalecanych dziennych porcji warzyw i owoców. Jest to szczególnie ważne dla polskich konsumentów, ponieważ tylko 27% z nich przyznaje, że spożywa zalecaną dzienną porcję. Jest to znacznie słabszy wynik niż we Francji, Włoszech czy Hiszpanii.

Ze wszystkich batonów wprowadzonych na polski rynek między marcem 2014 i lutym 2015 roku większość zawierała smaki owocowe (72%). Smaki warzywne były bardzo rzadko spotykane (3%), jednak jest to szansa na dalsze badanie potencjału, jaki niesie za sobą zastosowanie składników warzywnych. Warzywa są szczególnie atrakcyjne, ponieważ dodają batonom wartości zdrowotnych i są całkiem ekscytującym dodatkiem w tej kategorii.

Przyjrzeliśmy się przykładowym markom batonów z całego świata, wiodących w innowacyjnym zastosowaniu składników warzywnych…

 

Papagrin Sezamki Burak i Imbir — Polska
cvt-8265404344763821430_1427979137_01-Papagrin
Aby przyciągnąć żądnych przygód i świadomych kwestii zdrowotnych konsumentów, na początku 2015 roku Papagrin, krajowy producent zdrowej żywności, wprowadził całkowicie naturalny baton z sezamem, wzbogacony o buraki i imbir. Nowy produkt jest surowy, organiczny i wegański, a ponadto — jakby tego było mało — nie zawiera glutenu, tłuszczów i cukru. Co więcej, jego formuła wpasowuje się w dietę Paleo skutkującą wprowadzaniem na światowy rynek coraz większej liczby produktów opartych na jej założeniach. Produkt jest słodzony suszonymi owocami, np. żurawiną lub daktylami, więc nowy baton powinien przyciągnąć konsumentów szukających przekąski bez poczucia winy. Co interesujące, wszystkie batony wykonywane są ręcznie, dzięki czemu rzemieślniczy status produktu utwierdza konsumentów w przekonaniu o jego właściwościach zdrowotnych.

 

Baton owocowo-dyniowy Rude Health — Wielka Brytania
picture
W świecie innowacyjnych batonów warzywnych zdecydowany prym wiedzie smak dyni. Od marca 2014 do lutego 2015 roku 32% batonów, które pojawiły się na rynku, miało ten smak. Jednym z takich batonów jest baton owocowo-dyniowy firmy Rude Health. Zawiera on przyprawy i jest bogaty w błonnik — jest też odpowiedni dla wegetarian. Ponadto baton jest koszerny, nie zawiera glutenu, GMO, nabiału, soli i rafinowanego cukru.

 

Organiczny baton zbożowy Wow!bab z baobabem, czerwonymi owocami, czekoladą i nasionami chia — Niemcy
picture (1)
Baobab jest obok dyni, soi, czosnku i cebuli jednym z pięciu najczęściej stosowanych smaków w batonach warzywnych, wprowadzonych na rynek w okresie od marca 2014 do lutego 2015 roku (9% wszystkich batonów warzywnych). Baton Wow!bab jest jednym z przykładów zastosowania tego smaku. Został wprowadzony na niemiecki rynek w lutym 2015 roku i jest odpowiedni dla wegan, zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3, a także jest pozbawiony glutenu oraz tłuszczu palmowego.

 

Oganiczny baton Plum Organic Go Bar o smaku czekoladowego ciastka brownie z płatkami owsianymi i warzywami — USA
picture (2)
Na rynku istnieje również miejsce dla batonów, których odbiorcami są dzieci — tylko 6% wszystkich nowych produktów pojawiających się w okresie od marca 2014 do lutego 2015 roku było skierowanych do tej grupy demograficznej. Debiutujący w lutym 2014 roku na amerykańskim rynku organiczny baton Plum Organic Go Bar jest doskonałym przykładem tego, jak odwołać się do młodszego pokolenia (i jego rodziców) za pomocą ładnie brzmiących smaków, np. czekoladowe ciastko brownie, wiórki czekoladowe i ciastko snickerdoodle. Smaki te pomagają „zamaskować” składniki warzywne, takie jak marchew, jarmuż i bataty.

 

Jak przekłada się to na polski rynek?

Polscy producenci batonów mogą szukać inspiracji wśród ostatnich nowości na światowym rynku. Szansę odniesienia sukcesu podkreśla fakt, że rodzice w Polsce coraz bardziej przejmują się zapewnieniem odpowiedniej porcji owoców i warzyw swoim dzieciom. Szybka przekąska w drodze lub dodatek do pudełka na lunch są szczególnie atrakcyjne dla świadomych kwestii zdrowotnych rodziców. Jednak producenci muszą zwrócić szczególną uwagę na profile smakowe, aby zostały one zaakceptowane przez młode podniebienia. Mieszanie warzyw z owocami zdaje się być podstawą zalecanej strategii.

Honorata dołączyła do firmy Mintel w 2013 roku jako analityk żywności i napojów w Polsce. Jej głównym obszarem analiz i zainteresowań są kategorie żywnościowe, a szczególnie trendy związane ze zdrowym stylem życia oraz innowacje produktowe. W trakcie swojego niemal dziesięcioletniego doświadczenia w prowadzeniu badań rynku, Honorata analizowała rozmaite sektory FMCG w Polsce, w tym rynek żywności, tytoniowy, handlu detalicznego, kosmetyków, chemii gospodarczej i artykułów higieny osobistej, leków OTC i suplementów diety, a także produktów dla zwierząt. Oprócz bogatego doświadczenia w dziedzinie badań rynku, Honorata posiada również specjalistyczną wiedzę w zakresie działań marketingowych i promocyjnych, pracowała dla czołowych firm w Polsce, takich jak LPP i Oceanic, a także agencji reklamowej Tequila\BTL (obecnie Tequila\Polska).

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies