Jogurt i parówki to dość nietypowe połączenie, a jednak firma JBB zdecydowała się, aby promować ten duet w Polsce.

Pomimo że wzbogacanie produktów jogurtem nie jest popularną strategią wykorzystywaną przez marki przetworów mięsnych, może ono pomóc w rozbudowaniu profili odżywczych, stworzeniu nowych doznań smakowych oraz przyczynić się do poprawy strawności produktów. Natomiast używanie jogurtu do marynowania mięsa oraz sporządzania sosów cieszy się już dość dużą popularnością.

Polish yogurt 1FIRMA JBB WPROWADZA NA RYNEK PARÓWKI JOGURTOWE

Firma JBB w coraz większym stopniu bierze pod uwagę potrzeby konsumentów zainteresowanych zdrowym odżywianiem. Aby przekonać do swoich produktów tę grupę konsumencką oraz zaangażować bardziej otwartych i poszukujących nowości młodszych odbiorców, firma JBB – zakład przetwórstwa mięsnego w Polsce – wprowadziła na rynek parówki z dodatkiem jogurtu naturalnego dla dzieci. Może to być postrzegane jako niszowa strategia z uwagi na to, że coraz większa liczba producentów produktów mięsnych stara się obecnie wpasować w panujący na rynku żywieniowym trend związany z produktami niezawierającymi laktozy. Nowe parówki firmy JBB powstają z mięsa drobiowego i wieprzowego, a 11% ich składu stanowi jogurt naturalny. Ponadto produkt ten nie zawiera glutenu i jest promowany jako „źródło białka na każdy dzień”.

JOGURT BOGATY W SKŁADNIKI ODŻYWCZE

Dodawanie jogurtu do produktów mięsnych i wyraźne promowanie tego faktu na opakowaniu jest rzadko stosowaną strategią, pomimo że promowanie jogurtu jako zdrowego składnika w innych kategoriach produktowych jest dużo bardziej popularne. Kilku producentów produktów mięsnych w Niemczech również eksperymentowało z dodawaniem jogurtu do składu swoich produktów – na rynku pojawiły się m.in. plastry drobiowe z jogurtem Balance Geflügel-Fleischwurst mit Joghurt pod marką Bernard Matthews Oldenburg, parówki Pura Natura Bio Wiener Würstchen pod marką Kff oraz mortadela z papryką w plastrach Delikatess Paprika-Lyoner pod marką własną Rewe Beste Wahl. Dzięki dodaniu jogurtu produkt nabiera łagodniejszego i bardziej oryginalnego smaku, a także dodatkowych wartości odżywczych, a zatem taka strategia może sprawdzić się w przypadku docierania do konsumentów w każdym wieku, dbających o zdrowe odżywianie i lubiących eksperymentować. Dodanie jogurtu do składu produktu może również poprawić jego strawność.

Polish yogurt 2Polish yogurt 3Polish yogurt 4

 

Podczas gdy dodawanie jogurtu do składu produktów mięsnych jest rzadkością, to o wiele bardziej powszechne jest używanie jogurtu w marynatach i sosach (w szczególności tych inspirowanych kuchnią etniczną), co widoczne jest na przykładzie produktów takich jak: kurczak tandoori pod marką Delmart w Czechach, filet z piersi kurczaka marynowany w jogurcie z dodatkiem chili z linii Slimmer’s Choice pod marką Woolworths w Południowej Afryce i szaszłyki wieprzowe Souvlaki Pork Sirloin Kabobs pod marką Marc Angelo w Kanadzie.

Polish yogurt 5Polish yogurt 6Polish yogurt 7

HASŁA PROMUJĄCE WYSOKĄ ZAWARTOŚĆ BIAŁKA SĄ NA TOPIE

Wysokoproteinowa moda sprawiła, że tempo innowacji w zakresie produktów o wysokiej zawartości białka gwałtownie rośnie na światowym rynku, a także i w Polsce. Na przykład spośród wszystkich produktów spożywczych o wysokiej zawartości białka wprowadzonych na rynek w Polsce pomiędzy styczniem 2014 roku a październikiem 2015 roku, 9% stanowiły produkty drobiowe, a 3% – produkty i przekąski mięsne. 20% z tych produktów było wyraźnie kierowanych do najmłodszych konsumentów.

Możliwości wykorzystania hasła „bogate w białko” wydaje się być coraz więcej, jako że 84% rodziców w Polsce posiada szeroką wiedzę na temat białka i roli, jaką ono odgrywa. Białko uznawane jest za niezbędny składnik potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci, dlatego też produkty bogate w białko (zarówno produkty naturalnie bogate w białko, jak i te z jego dodatkiem) prawdopodobnie będą się cieszyć coraz większym zainteresowaniem konsumentów.

POŁĄCZENIE KORZYŚCI DLA ZDROWIA DODAJE PRODUKTOM UROKU

Pomimo że JBB wykorzystuje niszową strategię, parówki jogurtowe dla dzieci są interesującym przykładem prezentującym obecne starania producentów ukierunkowane na zaspokojenie wybrednego podniebienia małego konsumenta. Strategia ta pozwala również na wyróżnienie się firmie JBB na zatłoczonym rynku produktów mięsnych w Polsce, zdominowanym przez marki takie jak Sokołów, Morliny i Krakus.

Czołowe marki produktów mięsnych podążają jednak w trochę innym kierunku niż promowanie intensywnego smaku i innowacyjnych składników. Skupiają one swoją uwagę na promowaniu produktów w oparciu o nawiązywanie do zdrowia i dobrego samopoczucia konsumentów (pragnąc zaangażować rodziców zainteresowanych zdrowym odżywianiem) oraz na pozyskiwaniu zainteresowania dzieci dzięki ciekawym opakowaniom produktów. Najbardziej popularną strategią jest łączenie zalet zdrowej żywności, w tym wysokiej zawartości białka, niskiej zawartości tłuszczu i sodu, a także braku fosforanów, glutaminianu sodu, glutenu, laktozy, sztucznych barwników i konserwantów. Popularną techniką jest również podkreślanie wysokiej zawartości mięsa w produkcie i łagodnego smaku.

Honorata Jarocka pracuje w firmie Mintel jako analityk żywności i napojów w Polsce. Jej głównym obszarem analiz i zainteresowań są kategorie żywnościowe, a szczególnie trendy związane ze zdrowym stylem życia oraz innowacje produktowe. W trakcie swojego niemal dziesięcioletniego doświadczenia w prowadzeniu badań rynku Honorata analizowała rozmaite sektory w Polsce, w tym rynek żywności pakowanej, tytoniowy, handlu detalicznego, kosmetyków, chemii gospodarczej i artykułów higieny osobistej, leków OTC i suplementów diety, a także produktów dla zwierząt.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies