Zupy cieszą się wśród polskich konsumentów opinią zdrowych posiłków lub składników posiłków. Są uniwersalne, wygodne i popularne — ponad połowa Polaków deklaruje, że je zupę na lunch lub obiad w domu w ciągu tygodnia, a znaczna część badanych robi to również w pracy. Choć zupy w proszku od wielu lat zajmowały dominującą pozycję na polskim rynku, stopniowo ustępują pola zupom gotowym, które stały się niedawno symbolem zdrowszego trybu życia. Tego typu produkty coraz częściej przyciągają uwagę klientów, a producenci zup oferują zatem coraz odważniejsze, nowatorskie rozwiązania, jeśli chodzi o smaki, okazje, przy jakich spożywa się zupy, a także pozycjonowanie produktów.

Korzystając z rosnącego zainteresowania zupami gotowymi do spożycia i wygodą oferowaną przez takie produkty, Polska firma Profi, producent zup, dań gotowych oraz wytrawnych past i pasztetów, wprowadziła w lecie 2016 r. gamę słodkich zup owocowych. Obejmuje ona trzy rodzaje produktów, które można jeść na ciepło lub na zimno: zupę jabłkową z cynamonem i makaronem, zupę wiśniową z makaronem oraz zupę z owocami leśnymi i makaronem. Reklamowane są pod hasłem „Wspomnienie dzieciństwa”, które wyjaśnia koncepcję stojącą za doborem smaków i składników oraz wprowadzeniem ich na rynek w lecie. Słodkie zupy tradycyjnie kojarzą się bowiem z letnimi obiadami, a ich głównymi konsumentami w Polsce są dzieci.

 

W ostatnich dziesięcioleciach popularność takich zup nieco jednak przygasła, ponieważ nowo wprowadzane produkty oferowały wiele różnych, często bardziej egzotycznych, smaków. Jak wynika z trendu zaobserwowanego przez firmę Mintel, Never Say Die, unowocześnione i zmodernizowane produkty mogą być sprzedawane jako „sprawdzone w działaniu” i atrakcyjne dla wielu pokoleń, oferując przy tym poczucie bezpieczeństwa i urok związane z ich trwałością i tradycjami. Firma Profi deklaruje więc, że nowe produkty pomogą popularyzować tradycyjne słodkie zupy wśród nowego pokolenia konsumentów.

Słodkie smaki mogą również zachęcić do spożywania gotowych zup jako przekąsek. Kultura jedzenia przekąsek staje się w Polsce coraz popularniejsza, ponieważ konsumenci są coraz bardziej zajęci pracą i różnymi dodatkowymi aktywnościami. Wielu z nich stara się jednak prowadzić zdrowszy tryb życia, co zwiększa zapotrzebowanie na pożywne i zrównoważone produkty tego rodzaju. Jedna trzecia polskich konsumentów woli przekąski zdrowsze (np. owoce) od tych o dużej zawartości tłuszczu lub cukru (np. batoników czekoladowych), a ponad jedna czwarta chciałaby zwiększenia różnorodności przekąsek zawierających dużo owoców lub warzyw. Dla producentów słodkich zup owocowych oferowanych w jednoporcjowych opakowaniach jest to szansa zwiększenia obecności w segmencie przekąsek dla zapracowanych osób.

Kolejnym kierunkiem wartym eksploracji jest łączenie owoców z warzywami i tworzenie nowych, bardziej oryginalnych wersji smakowych. Choć w całej Europie jest to koncepcja dość niszowa, do ostatnich przykładów takich produktów należą zupa truskawkowa Skælskør Frugtplantage z Danii, truskawkowe gazpacho hiszpańskiej marki Collados czy gazpacho z pomarańczy i marchwi produkowane przez niemiecką firmę M.de Turenne. Ponieważ zupy tego typu często podaje się na zimno, jako przekąskę, stanowią one także uzupełnienie gamy sezonowych zup gorących, jedzonych częściej w chłodniejszych miesiącach.

Strawberry Soup
© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies