Polscy konsumenci uwielbiają jeść przekąski. Według prowadzonych przez Mintel badań zachowań konsumentów, odpowiednio 52% i 50% polskich konsumentów deklaruje jedzenie po południu lub wieczorem zazwyczaj chipsów, orzechów i innych słonych przekąsek.

Nadmierna konsumpcja takich produktów przyczynia się jednak do rosnącego problemu otyłości w Polsce. Badania OECD wykazały, że w 2011 roku na otyłość cierpiało 16% populacji. Ponadto, z raportu UNICEF wynika, że na tle innych krajów europejskich w Polsce w najszybszym tempie przybywa dzieci z nadwagą.

Ze względu na to, że wielu ludzi utożsamia przekąski ze śmieciowym jedzeniem, pojawiła się szansa rozwoju dla zdrowych przekąsek lub innych form zdrowej żywności. Stwierdzono, że jedzenie przekąsek pomaga zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii i w rzeczywistości przyczynia się do utraty masy ciała. Jeśli zachowany jest umiar, przekąski pozwalają utrzymać odpowiedni poziom energii i ograniczyć wielkość zjadanych porcji podczas kolejnych posiłków. Jedzenie przekąsek może również zaspokajać codzienne potrzeby żywieniowe, jeśli formą przekąski stają się warzywa lub owoce spożywane w rozsądnych ilościach.

Segment zdrowych przekąsek jest w początkowej fazie rozwoju w Polsce. Jednak wraz z rosnącym zrozumieniem przez konsumentów korzyści płynących ze zdrowszej diety, powoli rośnie liczba zdrowych przekąsek pojawiających się na sklepowych półkach w Polsce.

Grupa Maspex Wadowice stara się wykorzystać i odkryć możliwości związane ze zdrowymi przekąskami wprowadzając na rynek Fruktajl, bezcukrowy koktajl owocowy, który dostępny jest w czterech wersjach smakowych oraz wygodnej 250 mililitrowej butelce PET do spożywania w ciągu dnia. Produkt pozycjonowany jest jako płynna przekąska owocowa.
Maspex jest wiodącym producentem soków, nektarów i napojów w Polsce. W 2012 roku firma wygenerowała odpowiednio 37% i 40% udziału w sprzedaży ilościowej i wartościowej. Tymbark, Kubuś i Caprio są popularnymi markami w Polsce sprzedawanymi również w ponad 50 krajach na całym świecie.

Ważne jest, aby pamiętać, że mimo rosnącego zainteresowania wokół zdrowych przekąsek, smak i przyjemność z jedzenia są głównymi czynnikami determinującymi wybór takiej żywności. Ponad sześciu na dziesięciu polskich konsumentów twierdzi, że smak liczy się dla nich bardziej niż zawartość kalorii, gdy myślą o chipsach, orzechach i innych słonych przekąskach.

A zatem, należy uzyskać równowagę między zdrowiem a przyjemnością z jedzenia. W rzeczywistości, znalezienie odpowiedniego balansu może być trudne dla europejskich konsumentów przekąsek. Jego osiągnięcie jest możliwe na przykład dzięki bardziej rewolucyjnym inicjatywom podobnym do Fruktajlu, które odpowiadają na rosnący popyt na zdrowe przekąski, ale wywodzą się z nietypowych dla przekąsek kategorii.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies