Polska jest jednym z przodujących rynków piwa w Europie, na którym wielkość konsumpcji detalicznej jest wyższa niż w Wielkiej Brytanii bądź Francji.

Zdecydowana większość dorosłych konsumentów w Polsce deklaruje zakupienie piwa typu lager lub pilsner do spożycia w domu (blisko ośmiu na dziesięciu konsumentów zgadzało się z takim stwierdzeniem w 2013 roku) w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Równie popularne jest piwo o smaku owocowym (63%) oraz niskoalkoholowe piwo/shandy/radler (51%).

 

Rodzaje piwa zakupione w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, Polska, październik 2013

% PEŁNOLETNICH KONSUMENTÓW ZGADZAJĄCYCH Z PONIŻSZYMI STWIERDZENIAMI
Lager/Pilsner 76
Piwo o smaku owocowym 63
Niskoalkoholowe piwo/shandy/radler 51
Piwo o smaku tequili (np. Desperados, Amigos) 50
Piwo pszeniczne 38
Piwo jasne/ciemne 30
Piwo rzemieślnicze (wytwarzane przez lokalne browary) 27
Inny rodzaj piwa (np. gorzkie) 23
Piwo bezalkoholowe 18
Piwo bezglutenowe 6

Uczestnicy badania: 859 pełnoletnich użytkowników internetu

Pomimo faktu, że lager jest nadal najbardziej popularnym rodzajem piwa w Polsce, piwo rzemieślnicze oraz produkty lokalnych browarów zyskują coraz większą uwagę konsumentów. Produkcja bardziej nietypowych (i często smakowych) piw, korzystanie z lokalnych składników i produktów wyższej jakości to główne czynniki decydujące o atrakcyjności piw pochodzących z browarów rzemieślniczych. Zmęczeni piwami wytwarzanymi na masową skalę polscy konsumenci szukają nowych smaków i wrażeń z picia piwa. Dlatego też zaczęto pozytywnie przyjmować nową falę piw rzemieślniczych.

Produkt Opis
Maćkowe Piwo Miodowe Produkt ten posiada niepowtarzalny smak i słodycz tradycyjnej receptury. Produkt pasteryzowany i naturalnie mętny. beer 1
Manufaktura Piwna Three Cereals Beer Jest to niefiltrowane piwo jasne zawierające kompozycję trzech zbóż, której bazę stanowi jęczmień i pszenica, z żytnią goryczką oraz świeżą nutą jagód jałowca. beer2
Browar Jagiello Magnus Cranberry Beer Jest to ciemne piwo warzone z czterech rodzajów słodu. beer 3
Browar Konstancin Beer from Oak Barrel O piwie tym mówi się, że było tradycyjnie leżakowane w dębowych beczkach i ma niepowtarzalny smak. beer 4

Przyszłość piwa rzemieślniczego w Polsce

Pomimo zainteresowania, jakim aktualnie cieszą się piwa rzemieślnicze w Polsce, nie wiadomo, w jaki sposób rozwijać się będzie ten segment rynku w przyszłości. Obserwując popularność lokalnych piw produkowanych przez małe browary, wiodące firmy piwowarskie rozwijają się i starają się dopasować do popytu, inwestując w niszowe marki, takie jak Brackie Grupy Żywiec. Przejmowanie mniejszych marek przez głównych graczy stanowi dla nich również szansę, gdyż mogą w ten sposób zdywersyfikować swój asortyment. Niedawnym przykładem jest przejęcie browaru w Konstancinie koło Warszawy przez Browar Gontyniec.

Krótszy okres przechowywania piwa rzemieślniczego, w połączeniu z ceną wyższą od przodujących, masowych marek, jest również czynnikiem ograniczającym produkcję dużych ilości, co oznacza, że producenci piw rzemieślniczych są w dalszym ciągu narażeni na zmiany popytu na rynku. Producenci piw rzemieślniczych często muszą walczyć o wejście na rynek gastronomiczny, na którym duże przedsiębiorstwa piwowarskie mają zazwyczaj zawarte długoterminowe umowy.
Niemniej jednak ponowny wzrost gospodarczy w Polsce może pozytywnie wpłynąć na wyniki lokalnych browarów, jeśli bariera w postaci ceny będzie stanowiła mniejsze ograniczenie dla nowych klientów. Szersza dystrybucja piw rzemieślniczych nadaje również rynkowi nowej dynamiki, gdyż główne sieci detaliczne, takie jak Tesco, Real oraz Piotr i Paweł, reagują na potrzeby konsumentów i same wyszukują mniejsze browary. Z kolei niektóre lokalne browary, takie jak Browar Jagiełło, inwestują wewnętrznie w linie produkcyjne i planują zwiększyć zdolność produkcyjną.

Regina Maiseviciute dołączyła do firmy Mintel jako Food and Drink Analyst, Poland. W ramach zespołu Mintel Food and Drink śledzi nowe innowacje, trendy konsumenckie i działania związane z rozwojem rynku w Polsce. Regina wnosi ponad dziesięcioletnie doświadczenie zdobyte podczas pracy dla przodujących agencji zajmujących się badaniami rynku i strategiami, w których prowadziła analizy i udzielała strategicznych zaleceń największym globalnym organizacjom i producentom opakowań FMCG, sieciom detalicznym i organom rządowym w Europie Wschodniej, a także na całym świecie.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies