Innowacje w dziedzinie soków w Niemczech coraz bardziej koncentrują się na procesie kiszenia (kwaszenia), tradycyjnej technologii fermentacji mlekowej, która została niedawno ponownie odkryta przez producentów żywności. Kiszenie, najczęściej spotykany rodzaj fermentacji, prowadzi do obniżenia poziomu węglowodanów i zwiększenia ilości korzystnych enzymów, różnych szczepów probiotyków i przyjaznych bakterii. Dzięki temu produkty kiszone są więc lepiej strawne.

3800193-1_dcddb75469bKiszone produkty spożywcze i napoje przynoszą wiele korzyści zdrowotnych i odgrywają znaczącą rolę w prawidłowej pracy układu trawiennego. Tradycyjne kiszonki, takie jak kwaszona kapusta, już od jakiegoś zyskują na popularności, a kwaszone napoje bezalkoholowe, np. Bionade i Fassbrause, cieszą się rosnącym zainteresowaniem niemieckich konsumentów szukających zdrowszych, mniej słodkich napojów. Dzięki kluczowym graczom rynkowym, takim jak firmy DM i Alnatura, produkty kiszone stają się też nową kategorią soków warzywnych.

3909853-0_dcddb75469bDo konsumentów niemieckich przemawia fakt, że kiszenie nie tylko pozwala konserwować żywność, ale też podnosi lub zachowuje poziom witamin i enzymów, a także poprawia trawienie. Jak wynika z najnowszych danych firmy Mintel, zdrowie układu pokarmowego jest dla niemieckich konsumentów priorytetem: „poprawa lub utrzymanie zdrowia układu trawiennego” jest najważniejszym czynnikiem decydującym o sięganiu po żywność i napoje zaliczane do kategorii „funkcjonalnych”. Konsumenci nadal jednak podchodzą do produktów funkcjonalnych ze sporym sceptycyzmem, wielu Niemców preferuje więc korzyści zdrowotne płynące z naturalnych produktów spożywczych — kiszone soki owocowe są zatem praktycznie skazane na sukces.

Niektórzy producenci soków owocowych, również z myślą o ich lekkostrawności, zaczęli także wprowadzać produkty o niższej kwasowości: na rynku niemieckim pojawia się najwięcej „łagodnych” soków owocowych w Europie. Te zamienniki standardowych soków owocowych są reklamowane przede wszystkim jako łagodne lub zawierające mniej kwasów. W Niemczech główną siłą napędową tego trendu jest firma Eckes-Granini, która oferuje najbardziej popularne typy soków w „łagodnych” wersjach. Do ich produkcji wykorzystuje się wybrane gatunki owoców o naturalnie niskiej kwasowości, a tym samym łatwiej strawne.

W innych krajach Europy producenci soków wykorzystują również zalety bakterii probiotycznych i podkreślają, że zachowują w swoich produktach całą zawartość błonnika znajdującego się w owocach i warzywach. Szwedzka marka ProViva firmy Österlenmejeriet oferuje na przykład szeroki wybór napojów bezalkoholowych zawierających bakterie Lactobacillus plantarum 299v, opisywane jako „najlepszy przyjaciel żołądka”. Nowa fińska marka Valio (wprowadzona na rynek w 2016 r.) koncentruje się na znaczeniu zdrowia jelit i korzystnym wpływie bakterii kwasu mlekowego na pracę żołądka. Soki Valio Gefilus zawierają bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus GG oraz wapń i witaminę D, które przyczyniają się do wzmocnienia naturalnej odporności.

Julia Büch jest analitykiem rynku żywności i napojów w firmie Mintel. Specjalizuje się w analizowaniu problemów wpływających na niemiecki rynek spożywczy w różnych kategoriach żywności i napojów. Wcześniej, jako konsultant ds. trendów i innowacji w firmie Mintel, była odpowiedzialna za opracowywanie specjalistycznych analiz innowacji oraz wspieranie klientów firmy Mintel, głównie niemieckojęzycznych.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies