Wzrost popularności kapsułek z kawą sprawił, że stały się one nieodłączną częścią rytuału picia porannej kawy przez konsumentów na całym świecie, ale czy zastosowanie tej innowacji na rynku herbat będzie stanowić wyzwanie? W ostatnich latach rynek herbat w Wielkiej Brytanii znalazł się w tarapatach – w ciągu pięciu ostatnich lat sprzedaż herbaty spadła o 22%. Wprowadzenie nowej wersji klasycznej herbaty mogłoby pobudzić wzrost na rynku herbat.

Wprowadzenie na rynek kapsułek z herbatą odnotowało niewielki, lecz stabilny wzrost w ciągu kilku ostatnich lat. Stanowiły one 2% wszystkich herbat wprowadzonych na światowe rynki w 2015 roku, wzrastając z zaledwie 1% odnotowanego w 2011 roku. Oczywiście popularność kapsułek różni się w zależności od regionu. Kapsułki cieszą się większą popularnością w Europie i Ameryce Północnej, gdzie stanowią odpowiednio 3% i 10% wszystkich herbat wprowadzonych na tamtejsze rynki w 2015 roku.

Stosowanie kapsułek z herbatą w Europie wynika z wysokiej liczby posiadanych ekspresów kapsułkowych, które służą głównie do parzenia kawy. Od 15% do 30% konsumentów w tych krajach pije herbatę w kapsułkach co najmniej raz w miesiącu.

W wyniku rosnącej popularności kapsułek z herbatą, w 2015 roku wprowadzono na rynek kilka znaczących produktów. Francja to kluczowy rynek dla produktów tego typu ze względu na najwyższą liczbę posiadanych ekspresów kapsułkowych w Europie. Co więcej, firma Unilever zdecydowała się wprowadzić na tamtejszy rynek swoje pierwsze kapsułki z herbatą marki Lipton. Obecność tej marki wśród kapsułek wprowadzanych na rynek powinna przyczynić się do rozpowszechnienia herbaty w kapsułkach oraz dalszej stymulacji wzrostu.

Gama kapsułek firmy Lipton jest skoncentrowana na smakach, co odzwierciedla strategię marki, która odniosła wielki sukces na rynku francuskim. Francuskie produkty firmy Lipton oferują szeroki wachlarz smaków, m.in. jagodową muffinkę (Blueberry Muffin), tartę cytrynową (Lemon Tart) i gruszkę w czekoladzie (Pear and Chocolate).

Lipton

Lipton

Zestaw Lipton La Collection Capsules to wybór smakowych herbat i naparów, które można zaparzyć w ekspresach kapsułkowych Nespresso. W skład zestawu wchodzą: czarna herbata z nutą czerwonych owoców, czarna herbata Earl Grey, zielona herbata z miętą Marrakech Mint, napar z werbeny i mięty, herbata o smaku pomarańczy z nutą miodu.

 

PG Tips

PG Tips

Wykorzystując możliwości, jakie stwarza wzrost na rynku kapsułek, firma PG Tips wprowadziła na brytyjski rynek gamę herbat, które można zaparzyć w ekspresach kapsułkowych Nespresso. Kapsułki, jak podaje sama marka, zawierają „prawdziwe liście herbaty” i są dostępne w czterech smakach: czarna herbata z nutą karmelu i wanilii, zielona herbata Smooth Green Tea, a także bezkofeinowa herbata z mięty pieprzowej i herbata o smaku malin i jabłek.

 

 

 

No.711

No.711

W Niemczech firma Teekanne wprowadziła na rynek kapsułki No. 711 Rooibos Vanilla Cookie – mocną i słodką herbatę rooibos o smaku świeżo upieczonych amerykańskich ciasteczek z nutą wanilii.

 

 

 

 

 

Nescafe

Nescafe

Pomimo że liczba wprowadzonych na polski rynek kapsułek z herbatą jest niska w porównaniu z innymi europejskimi rynkami, to prawie co piąty konsument twierdzi, że pije herbatę w kapsułkach. Firma Nescafe wprowadziła na polski rynek Dolce Gusto Macaron Green Tea – kapsułki z zieloną herbatą z cukrem o smaku malin i makaroników. Stanowią one nową owocową kreację w segmencie herbaty w kapsułce.

 

Biorąc pod uwagę rosnący poziom premiumizacji w kategorii herbat w Europie oraz Ameryce Północnej moment, w którym konsumenci zdadzą sobie sprawę, że nie wszystkie kapsułki – pomimo swojej wysokiej ceny w porównaniu z herbatą w torebkach – są jednakowej jakości, jest tylko kwestią czasu. Producenci herbat mają zatem wiele możliwości, aby w wyraźny sposób zapewnić konsumentów o doskonałym smaku herbaty w kapsułkach.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies