Na francuskim rynku kosmetyków zapachowych rzadko podkreśla się, że produkty są wegetariańskie lub wegańskie, choć ma to coraz większy wpływ na styl życia młodych konsumentów. Z badań firmy Mintel wynika, że prawie jedna piąta Francuzów między 16. a 24. rokiem życia deklaruje wegetarianizm. Grupa konsumentów chcących prowadzić zdrowszy, wolny od okrucieństwa wobec zwierząt i bardziej ekologiczny tryb życia jest więc istotnym rynkiem docelowym dla producentów perfum.

MOŻLIWOŚCI ROZWOJU KOSMETYKÓW WEGETARIAŃSKICH WŚRÓD FRANCUSKICH MILLENIALSÓW

Młodsze pokolenie Francuzów jest o wiele bardziej otwarte na wegetariańskie potrawy niż ich starsi rodacy. Zainteresowanie wegetariańskimi produktami i formułami na francuskim rynku najprawdopodobniej nie ograniczy więc się tylko do żywności. W innych krajach obejmuje ono już sektor urody: w USA niemal co piąty nabywca kosmetyków zwraca uwagę na to, czy są one wegańskie lub wegetariańskie.

W chwili obecnej zainteresowanie, jakim francuscy millenialsi darzą produkty wegetariańskie, stanowi niewykorzystany potencjał: produktów tego typu jest wśród kosmetyków nowo wprowadzanych na francuski rynek znacznie mniej niż na innych rynkach rozwiniętych. Francuskie marki kosmetyczne mogą więc pozycjonować swoje produkty jako wegańskie, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom młodych konsumentów. Duży potencjał ma też podkreślanie „etyczności” asortymentu, ponieważ segment produktów cruelty-free (dosł. „wolnych od okrucieństwa” — nietestowanych na zwierzętach i niezawierających składników odzwierzęcych) jest we Francji znacznie mniejszy niż na innych kluczowych rynkach.

WSPARCIE CELEBRYTÓW

Kosmetyki zapachowe są generalnie reklamowane jako wegańskie znacznie rzadziej niż inne kosmetyki. Może to wynikać z uzależnienia ich produkcji od składników pochodzenia zwierzęcego (piżmo, ambra itp.), zwłaszcza wśród produktów z najdroższych segmentów. Skupienie się na roślinnych i ziołowych składnikach zapachów powinno jednak przemówić do konsumentów, którzy chcą kierować się swoimi przekonaniami etycznymi w wielu aspektach życia. Szansą dla marek premium jest też pozyskiwanie wsparcia wśród rosnącej liczby znanych i sławnych wegan, zarówno we Francji, jak i na arenie międzynarodowej. Choć rzeczywista liczba wegan jest nadal niewielka, dzięki celebrytom z świata sztuki, rozrywki i muzyki zainteresowanie wegańskim stylem życia stale rośnie — jest on bowiem nie tylko modny, ale też staje się przedmiotem aspiracji.

BEZPIECZNIEJSZE SKŁADNIKI NATURALNE

W promowaniu nowych wegańskich zapachów na francuskim rynku warto też wykorzystać ich bliski związek z naturą. Podkreślenie, że dany kosmetyk jest wegański, może stanowić odpowiedź na obawy konsumentów związane ze składem i bezpieczeństwem produktów (omówione szerzej w zaobserwowanym przez firmę Mintel trendzie „Factory Fear”, czyli „Strach przed fabryką”). Naturalność pozostaje głównym obszarem zainteresowania francuskich nabywców kosmetyków zapachowych, a wegańskie certyfikaty mogą wzmocnić wiarygodność marek w tym zakresie. Wiele nowych wegańskich zapachów to produkty organiczne, niezawierające składników modyfikowanych genetycznie (GMO) — to zaś cechy przemawiające zwykle do wegetarian. Z badań firmy Mintel wynika, że aż 41% Francuzów między 16. a 24. rokiem życia nie używało jeszcze zapachów z naturalnymi składnikami, ale chciałoby je wypróbować.

Przykładem takich produktów nowo wprowadzonych na rynek międzynarodowy są choćby perfumy Benecos Heaven Can Wait — organiczne, nietestowane na zwierzętach i niezawierające składników odzwierzęcych oraz przyjazne dla środowiska. W ich produkcji wykorzystuje się naturalne surowce i substancje aromatyczne z kontrolowanych upraw organicznych lub zbiorów dziko rosnących roślin. Pacifica Persian Rose to wegańskie perfumy cruelty-free w formie stałej, produkowane z naturalnej mieszanki organicznego wosku kokosowego i organicznego wosku sojowego bez GMO z olejkami eterycznymi. Marka The Body Shop opisuje zaś swoje perfumy Black Musk jako „najciemniejszy i najbardziej zmysłowy zapach marki”, produkowany z najlepszych ręcznie zbieranych składników.
BenecosPacifica

 

Michelle Strutton pracuje w firmie Mintel na stanowisku menedżera ds. badań globalnego rynku AGD, kosmetyków i produktów do higieny osobistej. Ma ponad 30 lat doświadczenia w analizowaniu zachowań konsumenckich i badań rynkowych. Wyznacza również kierunek programu globalnych analiz i badań konsumenckich prowadzonych przez firmę Mintel.

Charlotte Libby jest starszym analitykiem rynku kosmetycznego w firmie Mintel. Zbiera i analizuje szeroki zakres danych dotyczących rynku kosmetycznego, w tym trendów konsumenckich, sprzedaży produktów i innowacji. Charlotte rozpoczęła pracę w firmie Mintel w 2013 r. jako analityk w sektorze kosmetyków i produktów higieny osobistej oraz AGD, a obecnie specjalizuje się w analizach branży kosmetycznej.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies