Właściwości pielęgnacyjne kosmetyków kolorowych zyskują na znaczeniu w segmencie produktów do paznokci. Kosmetyki do paznokci cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem konsumentów, producenci wprowadzają więc nowe innowacje w tym sektorze, odwołując się do właściwości i formatów wykorzystywanych wcześniej w kategorii produktów do pielęgnacji twarzy.

Współcześni konsumenci szukają kosmetyków, które pozwolą im dbać o skórę i pielęgnować ją, a nie tylko ukrywać niedoskonałości. W Chinach ponad jedna trzecia osób używających kosmetyków do makijażu woli kupować produkty do pielęgnacji twarzy zamiast kosmetyków kolorowych. W Wielkiej Brytanii natomiast konsumenci zwracają większą uwagę na właściwości pielęgnacyjne lakierów do paznokci częściej niż w przypadku innych produktów do makijażu.

Producenci kosmetyków do manicure’u eksplorują więc nowe koncepcje pielęgnacji, na przykład kosmetyki do paznokci przeznaczone na noc (odpowiednik kremów na noc do twarzy), takie jak wprowadzona w 2016 r. przez firmę Nail Inc maska do paznokci Overnight Detox Mask czy zalecana do stosowania na noc odżywka Moisture Rehab marki Sally Hansen.

TREND GASTRONOMICZNY — NOWE FORMUŁY


Ponad jedna trzecia użytkowników lakierów do paznokci z USA obawia się szkodliwych substancji chemicznych, producenci kosmetyków sięgają więc po innowacje mające źródło inspiracji w sektorze spożywczym. Nowe możliwości oferują na przykład składniki takie jak jarmuż, kurkuma, marchew, mleko i migdały, uważane za dobroczynne dla zdrowia skóry i paznokci. Producenci kosmetyków do paznokci mogą więc zacząć promować składniki należące do „superżywności” przez odpowiednie dostosowanie konsystencji kosmetyków albo tworzenie produktów typu „zrób to sam” (ang. DIY), które konsumenci będą mogli samodzielnie przygotować w domu. Ponieważ kolorem roku 2017 Pantone jest żywa zieleń o nazwie Greenery, producenci mogą oferować zielone, „roślinne” lakiery do paznokci w tym odcieniu.

Trend ten wykorzystała na przykład francuska marka kosmetyków DIY, Aroma-Zone, która w listopadzie 2016 r. poinformowała o wprowadzeniu do oferty pigmentów roślinnych do lakierów do paznokci. Lakier do paznokci Allegro Pepper firmy Violetta, który pojawił się w sprzedaży w 2016 r., zawiera zaś drobinki przypominające ziarenka pieprzu.

ROZSZERZONA OCHRONA PAZNOKCI

Jak wynika z zaobserwowanego przez firmę Mintel trendu na rynku kosmetycznym w 2017 r. zwanego „Damsels in De-Stress” (w wolnym tłumaczeniu „Damy w opałach”), nabywcy w coraz większym stopniu obawiają się szkodliwego wpływu wywieranego na urodę przez czynniki środowiskowe. Przewiduje się więc, że w 2017 r. w zyskają na znaczeniu takie właściwości produktów, jak ochrona przed zanieczyszczeniem czy promieniowaniem UV. Firma Nail Inc. wprowadziła już (w 2016 r.) gamę lakierów do paznokci zawierających węgiel, chroniący przed zanieczyszczeniami.

NIEODKRYTY OBSZAR — OCHRONA PAZNOKCI PRZED STARZENIEM

Kolejną innowacją niezbędną w sektorze kosmetyki kolorowej jest odpowiedź na potrzeby starszych kobiet. Populacja krajów rozwiniętych na całym świecie się starzeje, producenci produktów do manicure mogą więc zrobić znacznie więcej, aby trafić do konsumentów w podeszłym wieku. Działanie przeciwstarzeniowe nie jest jednak jedynym sposobem na pozycjonowanie produktów wśród starszych klientów: skuteczną metodą dotarcia do nich może być też oferowanie produktów do makijażu specjalnie dostosowanych do ich potrzeb i obejmujących szeroką gamę odcieni. Ponieważ paznokcie z wiekiem stają się kruche, szansą dla marek są produkty nawilżające, wzmacniające i wygładzające, zaprojektowane specjalnie dla osób starszych.

DOSKONALSZE ZMYWACZE

Zmywacze do paznokci mogą niszczyć paznokcie i skórki, dlatego innowacje związane z pielęgnacyjnymi właściwościami tych produktów mogą przemówić do użytkowników lakierów i zachęcić do ich częstszego stosowania.

Marka Treat Collection wprowadziła na przykład zmywacz Gentle Nail Polish Remover, mający delikatną formułę na bazie soi, z dodatkiem czystego olejku arganowego i witamin. Firma Kester Black oferuje zaś wegański zmywacz do paznokci na bazie wody. Dla konsumentów atrakcyjne mogą być także właściwości pielęgnacyjne takie jak podwójne oczyszczanie, zmodyfikowane konsystencje czy zawartość kapsułek z olejkami.

Gentle nail polish removerpolish remover

Charlotte zaczęła pracę w firmie Mintel od 2013 r. jako analityk brytyjskiego rynku kosmetycznego, a teraz koncentruje się na globalnym rynku kosmetyków kolorowych i perfum.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies