Bez bicia piany: stałe formaty w branży beauty

W kategorii kosmetyków i produktów do pielęgnacji stałe formaty i kostki myjące to od dawna żadna nowość, jednak ogólne zainteresowanie dbaniem o środowisko dało impuls do rozwoju nowych produktów i zwiększyło zainteresowanie konsumentów tym formatem. W tym kontekście warto przyjrzeć się produktom pojawiającym się ostatnio na rynku, które wykorzystują potencjał stałego formatu do tego, by wyjść poza etykietkę ekoproduktów.

Zrównoważone zalety stałych formatów w kategorii BPC

Zmiany klimatu i pandemia COVID-19 utwierdziły konsumentów w przekonaniu, że swoim zachowaniem mają realny wpływ na planetę, motywując ich do refleksji nad  produktami i usługami, z których korzystają. Dla pewnej grupy ekoświadomych konsumentów produkty w postaci stałej są atrakcyjnym wyborem dzięki ograniczeniu ilości materiałów opakowaniowych i mniejszemu zużyciu wody podczas produkcji, jednak istotne jest, aby marki kosmetyczne utrzymywały wysokie zaangażowanie w działania na rzecz zrównoważonej produkcji.

 

Marka sklepów detalicznych Boots z Wielkiej Brytanii wypuściła ostatnio na rynek kostkę mydła opracowaną we współpracy z BBC Earth, wykorzystując popularność produkcji dokumentalnych tego kanału wśród konsumentów (np. Błękitna planeta, Planeta doskonała) – i w ten sposób nadając swojej inicjatywie stempel wiarygodności. Z kolei produkty marki Unbottled we Francji i B.O.B Bars Over Bottles w Brazylii to najnowsze przykłady tego, jak stosunkowo nowi gracze na rynku mogą w oczywisty sposób włączyć proekologiczny przekaz w branding marki, aby wyróżnić się na rynku formatów stałych.

Źródło: SOAPBOTTLE

Rynek jest gotowy na więcej kreatywnych innowacji, które będą potrafiły pożenić wygodę formatów płynnych z ekologicznością formatów stałych bez użycia plastiku, jednocześnie podkreślając ekonomiczność takiego rozwiązania. SOAPBOTTLE doskonale ilustruje to podejście dzięki prototypowemu „pojemnikowi” z wydrążonej kostki mydła napełnionej płynem do mycia. Po opróżnieniu pojemnik można nadal stosować jak tradycyjną kostkę mydła.

Pokonywanie obaw dotyczących higieny

Badania konsumenckie przeprowadzone przez firmę Mintel pokazują, że higieniczność rozwiązania jest głównym czynnikiem wywołującym opór wobec formatów stałych – na przykład w USA niemal połowa użytkowników mydeł i produktów do kąpieli i pod prysznic uważa, że mydło w kostce jest mniej higieniczne od mydła w płynie dozowanego z butelki. Marki próbują więc na różne sposoby rozwiać obawy konsumentów odwołując się do trendów w sektorze beauty. Dostępna na całym świecie kostka myjąca Gallinée Cleansing Bar została opracowana na bazie prebiotyków i kwasu mlekowego, przez co odżywia skórę i chroni dobrą florę bakteryjną, jednocześnie umożliwiając pozbycie się bakterii patogennych. Marka wykorzystała więc trend zainteresowania mikrobiomem, aby pokonać obawy dotyczące ewentualnego zanieczyszczenia skóry.

Źródło: Mintel Global New Product Database

Kostka Gallinée Cleansing Bar łagodnie oczyszcza skórę dzięki zawartości wygładzającego kwasu mlekowego i odżywczych prebiotyków chroniących dobrą florę bakteryjną, sprawiając, że skóra staje się czysta, gładka i miękka.

Marki z branży kosmetyków i środków do pielęgnacji wnoszą również wymiar ekologii do produktów jednorazowego użytku, które są często postrzegane jako bardziej higieniczne, zmieniając percepcję „jednorazowości” z negatywnej (ze względu na jednorazowe opakowanie plastikowe) na pozytywną (ograniczanie odpadów dzięki jednorazowym stałym formatom). W tej dziedzinie inspiracji może dostarczyć np. pasta do mycia zębów w tabletkach marki Hello, szampon w tabletkach Mirage aktywowany w kontakcie z wodą czy chusteczka Plus Body Wash Sheet do mycia ciała, która rozpuszcza się w wodzie, a jej opakowanie to w 100% rozpuszczalna saszetka.

Źródło: Mintel Global New Product Database

Marka pasty do zębów w tabletkach Hello podkreśla niezwykłą łatwość użycia („przeżuwasz, myjesz, wypluwasz”) i promuje ograniczanie stosowania plastiku sprzedając swój produkt w metalowym pojemniku wielokrotnego użytku.

Kuszenie nowej bazy konsumentów

Formaty stałe nadal zachowują „tradycyjny” wizerunek na wielu rynkach, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej, jednak obecność w mainstreamie daje markom szansę na zwrócenie się do konsumentów już zaznajomionych z formatem i zaoferowanie nowych możliwości związanych ze zwyczajami pielęgnacyjnymi.

Dlatego nowe produkty w stałych formatach, które od niedawna pojawiają się na rynku, coraz częściej decydują się na odejście od tradycyjnej kategorii mydła. W kategorii środków do mycia i pielęgnacji włosów szampony i odżywki w kostce nie są już niczym nowym, ale teraz obserwujemy jaskółki zmian w segmencie produktów do stylizacji, pielęgnacji i koloryzacji włosów. Przykładowo, w Ameryce Północnej marka Superzero wypuściła serum do włosów Frizz Fighter w postaci kostki, natomiast brytyjska marka Bleach London oferuje kostkę Rosé Shampoo Bar, która pozwala dodać nieco koloru do włosów blond.

Kwestionowanie tradycyjnej percepcja formatów stałych jest również widoczne we wzornictwie opakowania i nowych elementach sensorycznych. Niemiecki startup Duschbrocken chce zwiększyć wartość i „seksowność” formatów stałych dzięki kreatywnemu zastosowaniu kolorów i kształtów. Kostki do mycia włosów i ciała tej marki mają charakterystyczny kanciasty kształt i są dostępne w kolorze białym, żółtym i niebieskim. W Stanach Zjednoczonych marka Kate McLeod wpisuje się w trendy wellness dzięki Body Stone Collection – kolekcji balsamów do ciała w postaci stałej, które łączą w sobie zalety terapii sensorycznej i masażu podczas aplikacji.


Źródło: Mintel Global New Product Database

Amerykańska marka Kate McLeod oferuje balsam nawilżający do całego ciała w kształcie kamienia, który rozpuszcza się w kontakcie ze skórą.

Firma Mintel oferuje ekspercką wiedzę i dostarcza markom najnowszych informacji na temat innowacji. Dowiedz się więcej, w czym jeszcze możemy pomóc Twojej firmie klikając w ten link.

 

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies