Na rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała coraz większe znaczenie mają kwestie związane z ekologią, przy czym najwięcej deklaracji dotyczących ekologicznego charakteru produktu pojawia się w przypadku mydeł i żelów do kąpieli lub pod prysznic. Na przykład w 2020 roku aż 21% nowych mydeł i produktów do kąpieli i pod prysznic w Europie oznaczone były hasłem „przyjazne dla środowiska”, co stanowi wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do roku 2016. Badanie firmy Mintel przeprowadzone w październiku 2020 r. pokazało, że wzrasta ekoświadomość konsumentów we Francji – ponad połowa z nich kupiła ekologiczne mydła i produkty pod prysznic i do kąpieli w okresie 12 miesięcy poprzedzających badanie.

W drugiej odsłonie naszego bloga dotyczącego zrównoważonych produktów z branży beauty przyglądamy się najświeższym innowacjom z sektora mydeł i kosmetyków do mycia i pielęgnacji ciała. Szeroki wybór nowych produktów może wynikać z faktu, że w czasie pandemii klienci zwracają większą uwagę na dbałość o higienę.

Biodegradowalne lub pochodzące z recyklingu składniki

Rewolucję na rynku eko-produktów robią marki, które chwalą się, że stosują składniki biodegradowalne lub pochodzące z recyklingu, redukując w ten sposób do minimum produkcję odpadów. We Francji w 2020 r. ponad połowa konsumentów w sektorze kosmetyków i produktów do pielęgnacji ograniczyła stosowanie produktów niebiodegradowalnych.

Marki własne wykorzystują składniki pochodzące z przetwórstwa owoców

Kolekcja do kąpieli i pielęgnacji ciała i włosów Isana firmy Rossman (Niemcy)
Źródło: Mintel GNPD

Kolekcja do kąpieli i pielęgnacji ciała oraz włosów Isana Liebt die Erde („Kochaj Ziemię”) firmy Rossmann została stworzona na bazie naturalnych składników oraz owoców odrzuconych w toku produkcji żywności. W produktach z tej kolekcji wykorzystano skórkę pomarańczy pozostałą po produkcji soku oraz niedojrzałe młode brzoskwinie, które zbiera się wiosną, aby umożliwić dojrzewanie kolejnym owocom.

 

Biodegradowalny peeling do ciała zainspirowany muesli

Peeling Amande Crunchy Muesli Scrub firmy L’Occitane en Provence (Francja)
Źródło: Mintel GNPD

Peeling pod prysznic z olejem migdałowym marki L’Occitane en Provence zawiera składniki pozyskane w 95% w sposób naturalny, które w 99% ulegają biodegradacji. Inspiracją były śniadaniowe płatki muesli, zarówno ze względu na teksturę, jak i charakterystyczny styl opakowania. Kosmetyki pielęgnacyjne inspirowane jedzeniem to kreatywny sposób na wprowadzenie do zrównoważonego produktu szczypty ekscytacji, co zwiększa jego atrakcyjność.

Balsam do ciała z olejem roślinnym

Balsam do ciała Moisturize Responsibly firmy Further z dodatkiem geranium, bursztynu i limonki (USA)
Źródło: Mintel GNPD

Further Products (USA) to producent kosmetyków oraz produktów do pielęgnacji ciała opracowanych na bazie lokalnie pozyskiwanego rafinowanego oleju roślinnego przygotowywanego do produkcji biopaliwa, a następnie przerabianego na „wyjątkowy balsam wygładzający skórę”. Produkty firmy to m.in. balsam do ciała, mydło do rąk, świece sojowe i płyn do mycia naczyń.

Innowacyjne bezwodne formuły

Zgodnie z trendem „Woda – nowy luksus” przedstawionym przez firmę Mintel w raporcie Trendy na rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji do roku 2025 produkty niezawierające wody, takie jak proszki i koncentraty, pozwolą markom dotrzeć do tych konsumentów, którym leży na sercu zmniejszenie zużycia wody.

Żel pod prysznic w proszku z mlekiem migdałowym

Żel pod prysznic w proszku z mlekiem migdałowym (Niemcy)
Źródło: Puremetics

Produkt ma konsystencję proszku, który zamienia się w żel lub piankę pod prysznic w zależności od ilości dodanej do niego gorącej wody. Przy jego produkcji emitowana jest duża mniejsza ilość dwutlenku węgla w porównaniu z konwencjonalnym żelem pod prysznic, a papierowe opakowanie nie zawiera plastiku.

Bezwodny płyn do mycia ciała do samodzielnej konfiguracji


Płyn do mycia ciała Youbody, który można dowolnie konfigurować (USA)
Źródło: Youbody

Zrównoważony system do mycia ciała z możliwością samodzielnej konfiguracji to połączenie pachnących proszków, które można dowolnie mieszać tworząc unikatowe mieszanki, oraz innowacyjnego opakowania z wbudowaną myjką, co pozwala zaoszczędzić wodę i ograniczyć produkcję plastiku.

Bezwodne formaty do wielokrotnego użytku

Coraz powszechniejsze stosowanie zrównoważonej produkcji opartej na stosowaniu opakowań wielokrotnego użytku jest motywacją do wdrażania nowych rytuałów i formatów. Rosnący wybór rozwiązań do powtórnego napełniania jest szansą dla produktów o bezwodnej konsystencji.

Tabletki do odkażania rąk

Pandemia COVID-19 skłoniła konsumentów do zwiększonej dbałości o higienę rąk. Marki mają okazję do tego, by skupić się na innowacyjnych produktach w tej dziedzinie.

Mydło do dezynfekcji rąk CHANGE
Źródło: CHANGE

Rynek środków do dezynfekcji rąk przeżywa swoisty boom, a tymczasem pojawiają się na nim ekologiczne formaty takie jak rozpuszczalne tabletki. Tabletki do dezynfekcji rąk CHANGE umożliwiają konsumentowi stworzenie w domowych warunkach własnego mydła do dezynfekcji rąk, jednocześnie ograniczając do minimum konieczność stosowania jednorazowych plastikowych opakowań. Wystarczy tylko napełnić wodą butelkę z dozownikiem w kształcie pompki, a następnie umieścić w niej tabletkę do dezynfekcji CHANGE i poczekać, aż się rozpuści. W efekcie mamy płyn, który skutecznie zabija 99,9% zarazków bez potrzeby użycia jednorazowego opakowania czy silnie działających substancji chemicznych obecnych w standardowych odkażaczach.

Żel pod prysznic Unbottled na bazie superfoods

Żel pod prysznic Unbottled (Francja)
Źródło: Unbottled

„Bezbutelkowy” żel do mycia w formie kostki starczy na tyle, co 2 – 3 butelki 250 ml płynu do kąpieli, a przy tym zawiera składniki znane jako superfoods – olej migdałowy, olej owsiany i otręby owsiane. Żel ma neutralne pH i delikatnie myje skórę nie pozostawiając uczucia suchości.

Kąpiel w pigułce

Koncentrat do mycia ciała 60% H2O Ocean Cleanse Concentrate + Allantoin (UK)
Źródło: Mintel GNPD

Produkt marki Haeckels to roczny zapas tabletek do mycia ciała, które należy zalać wrzątkiem w załączonym ceramicznym dozowniku, aby uzyskać żel pod prysznic. Marka zapewnia, że produkt jest wydajniejszy od podobnych gotowych i rozcieńczonych produktów, a do tego jest bardziej zrównoważony dzięki zastosowaniu opakowania do wielokrotnego użytku i ergonomicznej formie tabletek.

Przykład firmy Haeckels może zachęcić inne marki do oferowania konsumentom produktów do samodzielnego przygotowania w domu dzięki efektownym i ekologicznym opakowaniom wielokrotnego użytku. Własny wysiłek użytkownika wnosi element personalizacji i daje poczucie uczestniczenia w procesie tworzenia produktu. Tego typu rozwiązanie może również odwoływać się do bardziej tradycyjnego poczucia ekonomicznej wartości, gdy luksusowy produkt tworzony jest ze składników dostępnych w domu.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies