Smak i konsystencja zawsze odgrywały zasadniczą rolę w odbiorze wyrobów cukierniczych przez konsumentów, ale istotnym aspektem jest również ich wygląd, który obecnie decyduje o innowacjach na niemieckim rynku ciastek.

Zgodnie z trendem zaobserwowanym przez firmę Mintel na rynku żywności i napojów w 2016 r. — „Jemy oczami” — coraz popularniejsze stają się eksperymenty z wyglądem produktów spożywczych. Fascynujące, przyciągające uwagę wzory, śmiałe kolory i wyjątkowe kształty nie tylko sprawiają, że jedzenie czy picie staje się radośniejszym doświadczeniem, ale też pełnią funkcję ważnej taktyki marketingowej. Ze względu na to, że konsumenci z pokolenia Y („millenialsi”) chętnie korzystają z platform społecznościowych, takich jak Pinterest, Instagram czy Snapchat, atrakcyjność wizualna i „medialność” danego produktu mogą wynieść markę na zupełnie nowy poziom. Zyskują więc priorytetowe znaczenie w pracach nad innowacjami.

NOWE KOLORY I KSZTAŁTY PRZEKONUJĄ NIEMIECKICH KONSUMENTÓW DO ZAKUPU CIASTEK
Na rynku gotowych wyrobów cukierniczych jest w Niemczech bardzo tłoczno. Producenci ciastek muszą więc wykazywać się coraz większą kreatywnością, jeżeli chodzi o wybór kształtów, i dokładać coraz więcej starań, aby ich produkty były wizualnie przekonujące. Jest to szczególnie widoczne w sektorze ciastek o walorach „prozdrowotnych”, których inspirowane naturą kształty i wzory pomagają pozycjonować je jako żywność mniej przetworzoną, smaczniejszą i bardziej naturalną. Kolejnym aspektem wizualnym jest kolor, który może zmienić tradycyjny sposób postrzegania produktów, a więc przyciągać uwagę konsumentów, zwłaszcza jeżeli różni się od ich tradycyjnych oczekiwań. Niektórzy producenci ciastek próbują wykorzystać ten efekt, stosując odważne, niespotykane kolory, aby zakłócić monotonię supermarketowej alejki ze słodyczami.

Wygląd okazuje się szczególnie ważny, jeżeli chodzi o angażowanie młodszych konsumentów, zwłaszcza dzieci i nastolatków. Wykorzystywanie zabawnych kształtów, takich jak cyfry, litery czy figurki zwierząt, aby przemówić do dzieci, jest taktyką stosowaną przez producentów słodyczy od lat; produkty tego rodzaju mają jednak także potencjał odwołania się do potrzeby dziecięcej beztroski wśród dorosłych.

2333665-1_dcddb75469bNiektóre marki eksplorują dokładniej rolę przeznaczonych dla dzieci ciastek o nietypowych kształtach, oferując produkty pobudzające kreatywność i mające walory edukacyjne. Przykładem są dostępne w niemieckiej sieci dyskontów spożywczych Aldi ciastka Coole Kekse, które mają kształty samochodów i znaków drogowych. Kolejnym dobrym przykładem skierowanych do młodych konsumentów innowacji w zakresie kształtu jest działalność niemieckiej firmy produkującej słodycze, Hans Freitag. W 2014 r.4633453-0_dcddb75469b wprowadziła ona na rynek Anita’s Own Likies — ciastka w polewie czekoladowej w kształcie dłoni z kciukiem skierowanym w górę, reklamowane jako produkt „dla kogoś, kto naprawdę zasługuje na podziękowanie lub »lajka«”. Do mediów społecznościowych nawiązuje też najnowszy produkt marki Hans Freitag, wykorzystujący popularność symboli emoji: ciastka w kształtach przypominających te szeroko stosowane ikony. Produkt reklamowany jest hasłem „Powiedz to za pomocą ciastek” i szeroko promowany w mediach społecznościowych. Główną grupą jego odbiorców są nastolatkowie i młode osoby dorosłe, ale prawdopodobnie przekona on do siebie także innych, zarówno starszych, jak i młodszych konsumentów słodyczy.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies