Świętując Międzynarodowy Dzień Kobiet 2021, poprosiliśmy analityczki firmy Mintel z całego świata o przedstawienie wybranych kobiet ze swojej branży, których działania szczególnie wyraźnie wpisują się w tegoroczne hasło Choose to Challenge („Stawiam wyzwanie”).

Magdalena Kubit, właścicielka firmy Magda Plant-Based

Honorata Jarocka, Senior Food and Drink Analyst (Polska)

Weganizm w bardziej „włączającym” wydaniu stał się jedną z sił napędowych stojących za sukcesem firmy Magda Plant-Based, lokalnego przedsiębiorstwa z Podhala, zarządzanego przez Magdalenę Kubit. Firma została założona w 1991 roku przez ojca Magdaleny i nazwana imieniem córki – operując w tamtym czasie pod nazwą Jogurty Magda. Od samego początku, jako tradycyjna firma mleczarska, miała ambicję tworzenia innowacyjnych produktów, czego przykładem było wprowadzenie w 1997 roku pierwszego przebadanego klinicznie jogurtu probiotycznego. Od roku 2015 natomiast, gdy do zespołu dołączyła Magdalena, firma mocno skręciła w stronę roślinną. Bazując na silnej wizji związanej z rozwojem trendu roślinnego, wartości i priorytety życiowe Magdaleny, które mocno zakorzenione są w tematyce zdrowia i przyjazności środowiskowej, stały się mocną podstawą dla nowej strategii firmy Magda Plant-Based.

W oparciu o nową wizję, pod koniec 2017 roku pojawiła się na rynku marka PlantOn, alternatywa dla tradycyjnego jogurtu na bazie mleczka kokosowego, która bardzo szybko zdobyła rzeszę lojalnych fanów. Obok promowania szacunku dla środowiska i zdrowego trybu życia misją Magdaleny jest oferowanie produktów, które są smaczne, przystępne cenowo i łatwo dostępne. Takie podejście w połączeniu z pozytywnym stylem komunikacji umożliwiło firmie dotarcie do szerokiej grupy konsumentów, nie tylko wegan czy osób z alergią na białko mleka krowiego/nietolerancją laktozy. Sukces firmy w kategorii alternatyw dla tradycyjnych wyrobów mlecznych stał się bodźcem do podjęcia ważnej – i wyjątkowej – decyzji na polskim rynku żywności i napojów: w połowie 2020 roku firma ogłosiła oficjalne przejście na 100% roślinną ścieżkę.

Klarowna wizja i pasja ukierunkowana na wyznaczanie nowego kierunku dla branży nabiałowej stawia Magdalenę Kubit na pozycji silnego lidera, który inspiruje innych do eksplorowania pozatradycyjnych okien możliwości, które powiązane są z trendem roślinnym.

Sharon Chuter, założycielka UOMA Beauty

Roshida Khanom, Category Director – Beauty & Personal Care (Wielka Brytania)

Słowo „różnorodność” jest od jakiegoś czasu odmieniane w branży beauty przez wszystkie przypadki. Jest jednak w tej branży nazwisko, które stało się synonimem inkluzywności i jednocześnie gwarancją, że nie jest to tylko przejściowa moda – to Sharon Chuter, założycielka UOMA Beauty.

To właśnie Sharon stoi za uruchomioną zeszłego lata kampanią Pull Up For Change i #PullUpOrShutUp (w wolnym tłumaczeniu: „popraw się lub siedź cicho”), w której wezwała marki w branży do ujawnienia statystyk dotyczących zatrudnienia ciemnoskórych pracowników w firmach, w tym na stanowiskach kierowniczych i w zarządach firm. Bo chociaż oznaczanie postów tagiem #BlackLivesMatter zwraca uwagę na problem nierówności, to za mało, żeby zmienić świat. Kampania miała więc na celu wezwanie marek do wykazania się odpowiedzialnością za swoje działania na rzecz równości w społeczeństwie, kierując przekaz szczególnie do tych, którzy słabo wypadają w statystykach inkluzywności. W ciągu 72 godzin od rozpoczęcia kampanii Internet zalały deklaracje marek i sklepów kosmetycznych, w tym takich jak L’Oréal czy Kylie Cosmetics, które opublikowały swoje dane, zaś te, które nie miały na stanowisku kierowniczym żadnego ciemnoskórego pracownika, zobowiązały się do poprawy.

W tym roku Sharon wysłała petycję do redakcji słowników Merriam Webster i Oxford English Dictionary, w której wzywa do zaktualizowania definicji słowa „czarny” i oczyszczenie go z negatywnych skojarzeń. Kampanię wsparły marki kosmetyczne tworząc limitowane edycje ikonicznych produktów, aby uhonorować ciemnoskórą społeczność.

Sharon ma wprawę w walce z uprzedzeniami rasowymi, bo jako ciemnoskóra kobieta sama musiała pokonać wiele barier wypuszczając na rynek markę kosmetyczną, której mottem jest celebrowanie inkluzywności i wyrażanie swojej indywidualności. Słowo uoma pochodzi z języka Igbo używanego przez społeczność zamieszkującą południowo-zachodnią Nigerię i oznacza „piękna”. W ofercie marki znajdziemy m.in. linię podkładów Say What?! odpowiadających na konkretne problemy związane z określonym kolorem skóry, czy kolekcję szminek Badass Icon Matte Lipstick nazwaną na cześć wypływowych ciemnoskórych kobiet.

Djamila Ribeiro i jej działalność na rzecz walki z rasizmem w Brazylii

Amanda Caridad, Senior Beauty & Personal Care Analyst (Brazylia)

W obliczu ruchów społecznych, które nasiliły się w czasie pandemii COVID-19, dla brazylijskich marek z sektora kosmetyków i produktów do pielęgnacji wyzwaniem będzie zaspokojenie potrzeb konsumentów o ciemniejszej karnacji. Potrzeby tej grupy są wciąż zaniedbywane, choć w Brazylii – kraju o dużym zróżnicowaniu etnicznym – stanowi ona ważny i potencjalnie strategiczny segment. Zgodnie z analizą trendów firmy Mintel czynnik Tożsamości oparty na filarze Dziedzictwa, który określa, w jaki sposób konsumenci postrzegają swoje dziedzictwo kulturowe, jest istotnym elementem wyrażania swojej tożsamości w społeczeństwie. Dlatego marka O Boticário nawiązała współpracę z brazylijską aktywistką, pisarką i filozofką Djamilą Ribeiro, obejmując patronat nad miniserialem How to be antiracist („Jak być antyrasistą”) w listopadzie 2020 r., ponieważ w tym miesiącu w niektórych stanach Brazylii świętowany jest Dzień Świadomości Ciemnoskórych. Miniserial składa się z czterech odcinków, w których Djamila omawia zjawisko strukturalnego rasizmu. Inspiracją do każdego odcinka były bestselerowe książki Ribeiro: „Mały podręcznik antyrasisty” (2019), „Kto się boi ciemnoskórego feminizmu” (2018) i „Czym jest porządek mowy” (2017). Oprócz współpracy z O Boticário, Djamila została zaproszona przez markę kosmetyczną Quem disse, berenice? (należącą do Grupy Boticário) do stworzenia własnej szminki w ramach nowej kolekcji As Mulheres que amamos („Kobiety, które kochamy”), limitowanej edycji produktów, które celebrują wolność kobiet do bycia sobą i przełamywania tradycyjnych stereotypów na temat urody. Powyższe przykłady mogą być inspiracją dla marek w tej branży do przyjęcia bardziej etycznego podejścia w rozmowie o aktualnych i ważnych sprawach, takich jak problem rasizmu. Zgodnie z planowanym raportem firmy Mintel Attitudes towards Ethics and Sustainability – Brazil na temat stosunku do kwestii etycznych i zrównoważonego rozwoju wśród konsumentów w Brazylii, 58% Brazylijczyków oczekuje, że marki reklamujące się jako etyczne będą promować równość (rasową, płciową itp.), przy czym wśród kobiet odsetek ten wzrasta do 61%. Ten wynik pokazuje, że promowanie etycznych praktyk może być dla marek dobrym kierunkiem rozwoju.

Djamila jest obecnie jedną z redaktorek tygodnika Carta Capital i felietonistką dziennika Folha de S. Paulo. W 2019 r. została wyróżniona nagrodą duńskiej Fundacji Księcia Clausa, która została założona w 1996 r. Nagroda jest przyznawana artystom, myślicielom i organizacjom kulturalnym mającym istotny wkład w rozwój społeczny i kulturalny. W tym roku magazyn Forbes umieścił Djamilę na liście 20 Brazylijek, które odniosły największy sukces, doceniając jej działalność na rzecz spraw społecznych.

Źródło: Instagram @djamilaribeiro1

Rina Ishii – założycielka marki Nagi i prezeska BLAST Inc.

Reiko Hasegawa, Senior Beauty and Personal Care Analyst (Japonia)

RRina Ishii to jedna z wielu młodych przedsiębiorczyń w Japonii, które aktywnie działają na rzecz upodmiotowienia japońskich kobiet. Po wprowadzeniu na rynek platformy BLAST oraz stworzeniu w 2018 r. marki bielizny menstruacyjnej Nagi, w 2019 roku milenialka trafiła na listę 30 Under 30 magazynu Forbes, dołączając w ten sposób do grupy najbardziej wpływowych przedsiębiorców w Japonii poniżej 30. roku życia (w kategorii influencerów).

BLAST to platforma medialna poświęcona kobietom, wykorzystująca media takie jak Instagram, Twitter czy IGTV do budowania zaangażowania użytkowników. Celem platformy jest stworzenie komfortowej przestrzeni dla kobiet i młodych dziewcząt do dyskusji o tematach uznawanych zwykle w Japonii za tabu – od kwestii społecznych po higienę podczas miesiączki i zdrowie seksualne.

Pierwsza partia kolekcji Nagi wyprzedała się w ciągu tygodniu od rynkowego debiutu. Dzięki stylowym projektom i szerokiej kolorystyce kolekcja bielizny noszonej podczas menstruacji bez konieczności stosowania wkładek higienicznych cieszyła się ogromnym powodzeniem także u ekoświadomych konsumentek, którym leży na sercu ograniczenie produkcji odpadów, takich jak jednorazowe podpaski czy tampony. Wygodna i wysokiej jakości bielizna produkowana w Japonii charakteryzuje się wyjątkową chłonnością, ma również działanie dezodorujące i antybakteryjne. Na rynku Nagi jest wciąż marką niszową, ale miała obiecujący start i udowodniła, że bielizna menstruacyjna może być świetną i ekologiczną alternatywą dla wkładek, podpasek oraz tamponów. Marka dba również o to, aby w kampaniach reklamowych jej produktów pojawiały się modelki o różnych figurach.

Pod względem równości płci Japonia jest wciąż daleko w tyle za innymi krajami. W raporcie Światowego Forum Gospodarczego za 2020 rok Japonia znalazła się dopiero na 121. miejscu w rankingu parytetu płci wśród 153 krajów świata. Kobiety takie jak Rina i inne młode aktywistki upominające się o kwestie równości są szansą na pozytywną zmianę dla przyszłych pokoleń kobiet w Japonii.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies