Chociaż dystans społeczny staje się powoli nową normą, pandemia COVID-19 uświadomiła ludziom wartość kontaktów z przyjaciółmi i rodziną – takie wnioski płyną z nowego badania przeprowadzonego przez firmę Mintel.

W całej Europie konsumenci są zgodni co do tego, że utrzymanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną jest obecnie dla nich sprawą znacznie ważniejszą* niż przed wybuchem pandemii. Z badania przeprowadzonego przez firmę Mintel wynika, że z tym stwierdzeniem zgadzają się najczęściej konsumenci z Wielkiej Brytanii (57%) i Francji (55%), a także z Włoch (47%) i Hiszpanii (46%). Z kolei najmniejsze zmiany w tej kwestii odnotowano wśród konsumentów w Niemczech (38%) i Polsce (34%), choć wciąż deklarują oni, że jest to dla nich istotna sprawa.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że na pierwszy plan wysunęły się kwestie zagrożenia dla zdrowia i konieczność zmiany trybu życia. Badanie firmy Mintel pokazuje, że zdrowie i dobre samopoczucie stanowią jeden z głównych priorytetów wszystkich Europejczyków, przy czym w szczególności dotyczy to aktywności fizycznej i zdrowego odżywania się.

Bez względu na to, czy badani ćwiczą w domu, czy też odkrywają zalety jazdy na rowerze i biegania, co trzeci Brytyjczyk (34%), Francuz (33%) i Włoch (32%) przykłada obecnie większą wagę do ćwiczeń fizycznych* w porównaniu do okresu sprzed wybuchu pandemii. To samo deklaruje również jedna czwarta konsumentów z Hiszpanii (27%) i Polski (24%) oraz jedna piąta konsumentów z Niemiec (19%). Jednocześnie kwestia zdrowego odżywiania się stała się bardzo ważna* dla czterech na dziesięciu Francuzów (37%), jednej trzeciej Włochów (34%), Brytyjczyków (31%), Polaków (29%) i Hiszpanów (29%), a także dla jednej piątej Niemców (22%).

Jack Duckett, Associate Director of Consumer Lifestyles Research w firmie Mintel, wyjaśnia: „Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa i wynikającego z niej zagrożenia dla zdrowia i stylu życia ludzi, a w niektórych przypadkach nawet zagrożenia dla życia ludzkiego, coraz więcej osób przewartościowuje swoje priorytety i stawia sobie pytanie o to, co jest w życiu najważniejsze. Dla wielu Europejczyków kontakt z przyjaciółmi i rodziną w trakcie przymusowej izolacji okazał się wybawieniem. Ważne okazuje się zadbanie o własne zdrowie psychiczne, dlatego konsumenci są zachęcani do podtrzymywania kontaktów z bliskimi także za pomocą ogólnokrajowych kampanii, takich jak kampania ITV „Britain Get Talking” w Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o dobrostan fizyczny w czasie kryzysu, to choć zdrowy styl życia jest jednym z priorytetów dla już i tak świadomych w tej kwestii młodych dorosłych, starsi konsumenci i seniorzy nie mają powodów do radości. Osoby ze starszego pokolenia są bardziej narażone na ryzyko, dlatego obecna sytuacja może spowodować rewolucję w prozdrowotnych zachowaniach w tej grupie, zwłaszcza jeśli chodzi o większą aktywność fizyczną.”

Nikt nie śpieszy się z powrotem do pracy i szkoły, a wakacje są wysoko na liście priorytetów

Zbliża się okres wakacyjny, a mieszkańcy Europy desperacko tęsknią za wyrwaniem się z domu. Wyjazd na wakacje** po zniesieniu restrykcji jest jedną z trzech rzeczy, na które z utęsknieniem czekają konsumenci z Polski (38%), Włoch (34%), Niemiec (33%), Hiszpanii (30%), Wielkiej Brytanii (28%) i Francji (27%).

Z badania firmy Mintel wynika, że Europejczycy niechętnie myślą o powrocie do pracy i szkoły. Najczęściej gotowość do powrotu do pracy i szkoły** deklarowali konsumenci z Włoch (17%) – kraju, który najwcześniej wprowadził obostrzenia. Z kolei najmniej entuzjazmu wykazywali konsumenci niemieccy, bo perspektywa powrotu do biura i szkolnej klasy wydała się atrakcyjna dla jednej dziesiątej Niemców (9%). Powrót do pracy i szkoły ucieszył również jednego na siedmiu konsumentów w Polsce (15%), 14% konsumentów w Hiszpanii oraz jednego na dziesięciu konsumentów we Francji (13%) i Wielkiej Brytanii (13%).

Jednocześnie z raportu wynika, że ekspozycji na wirusa zdecydowanie najbardziej obawiają się konsumenci w Hiszpanii, w tym 40% odczuwa z tego powodu wyjątkowo silny lęk. Pomimo wysokiej śmiertelności wśród mieszkańców Europy, w Wielkiej Brytanii silną obawę przed wirusem odczuwa prawie dwa razy mniej konsumentów niż w Hiszpanii (23%). Z kolei konsumenci niemieccy wyraźnie mniej przejmują się ryzykiem zakażenia i tylko 12% odczuwa z tego powodu silny lęk. Wirusa bardzo obawia się także co czwarty Francuz (23%) oraz co piąty konsument we Włoszech (20%) i w Polsce (19%).

„Wielu konsumentów wciąż obawia się zakażenia koronawirusem, odczuwając lęk związany z zagrożeniem dla siebie i swoich bliskich. Dla wielu osób powrót do pracy oznacza powrót do korzystania z transportu publicznego i klimatyzowanych biur, co w tym momencie wydaje się zbyt ryzykowne. Należy również pamiętać, że w Europie jeszcze niedawno poziom lęku przed zagrożeniem był ogromny. Nic dziwnego, że tyle osób nie może doczekać się wyjazdu na urlop, zwłaszcza że zakaz wychodzenia z domu uniemożliwił wielu ludziom korzystanie ze słonecznej, wiosennej pogody”, uważa Duckett.

*Pyt.: „Czy od wybuchu epidemii koronawirusa zmieniły się Pana/Pani priorytety w następujących kwestiach?” Badanie w Wielkiej Brytanii: 7–14 maja 2020 r., badanie w Europie: 6–13 maja 2020 r.

**Pyt.: „Na co najbardziej Pan/Pani czeka, gdy już zostaną zniesione obecne restrykcje dotyczące społecznego dystansu?” (Konsumenci wybierają maks. 3 odpowiedzi) Badanie w Wielkiej Brytanii: 7–14 maja 2020 r., badanie w Europie: 6–13 maja 2020 r.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies