Zainteresowanie naturalnością i powrotem do korzeni wpływa na wzrost popularności pradawnych gatunków zbóż, takich jak amarantus — pisaliśmy o tym dokładniej, prezentując zaobserwowany przez firmę Mintel globalny trend na rynku żywności i napojów „Diet by DNA” („Dieta zgodna z DNA”). Amarantus, który nie jest właściwie zbożem, lecz nasionem, więc może być określany mianem „ziaren zbożopodobnych”, był podstawą diety Azteków.

Z badań firmy Mintel wynika, że żywność wzbogacona dawnymi gatunkami zbóż cieszy się szczególnym zainteresowaniem Polaków. Preferencje te są najbardziej widoczne wśród konsumentów wyrobów piekarniczych i ciastek. Ponad połowa Polaków jest na przykład zainteresowana zakupem ciastek ze zbóż innych niż pszenica, takich jak amarantus, komosa ryżowa (quinoa) czy orkisz. Amarantus jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ mówi się, że zawiera więcej białka niż większość innych zbóż, w tym wyjątkowo dużo jednego z aminokwasów – lizyny. Jest też jedynym zbożem zawierającym witaminę C, produktem naturalnie bezglutenowym, a także dobrym źródłem wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu oraz błonnika i witamin z grupy B.

4611891-0_dcddb75469bW odróżnieniu od innych zbóż, amarantus nie traci chrupkości po ugotowaniu, jest więc ciekawym składnikiem, który oprócz oferowania dodatkowych wartości odżywczych może też wzbogacać konsystencję produktów żywnościowych. Na liście prozdrowotnych właściwości przypisywanych amarantusowi znajdują się między innymi obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, działanie przeciwzapalne i zapobieganie chorobom nowotworowym.

W związku ze swoim dobroczynnym działaniem i uniwersalnością, amarantus – tak w postaci ziaren, jak i mąki – jest składnikiem coraz większej liczby nowych produktów żywnościowych wprowadzanych na globalny rynek, a także w Polsce.

Założona w 1993 r. firma Kubara to polski producent zdrowej żywności, od 2005 r. specjalizujący się w wyrobach z amarantusa. Wiele jej produktów wykorzystuje oświadczenia mówiące o tym, że są one organiczne i bezglutenowe.

Kluczowym składnikiem produktów firmy Kubara bazujących na amarantusie jest amarantus ekspandowany (tzw. popping z amarantusa), wykorzystywany na przykład w gamie ciastek pod nazwą Amarelki. Kubara wykorzystuje też amarantus w płatkach śniadaniowych, batonikach, chrupkim pieczywie, a także w kategorii mąki.

2363660-1_dcddb75469bChoć produkty z amarantusa są nadal stosunkowo niszowe, dostrzegalne są wysiłki na rzecz popularyzowania jego dobroczynnych właściwości wśród polskich konsumentów. Firma Kubara wydała na przykład książkę kucharską pt. „Amarantus — siła w zbożu”, zamierzając w ten sposób zwiększyć znajomość zalet prozdrowotnych tego składnika wśród Polaków i promować amarantus jako uniwersalny składnik w kuchni.

Amarantus odpowiada na rosnące zapotrzebowanie polskich konsumentów na dodatkowe korzyści dla zdrowia oraz nowe doświadczenia smakowe. Kluczowe znaczenie ma jednak nadal cena, ponieważ wiele osób niechętnie płaci więcej za produkty wzbogacone dawnymi odmianami zbóż. Prawie połowa Polaków kupiłaby na przykład ciastka z „antycznych ziaren”, ale tylko pod warunkiem, że nie kosztowałyby one więcej niż zwykłe. W przypadku dawnych odmian zbóż, zwłaszcza amarantusa, istnieje znaczący potencjał do dalszego zwiększania jego udziału w polskim rynku spożywczym, także w mniej oczywistych kategoriach produktowych.

Honorata Jarocka – Senior Food and Drink Analyst dla rynku polskiego – dołączyła do firmy Mintel w 2013 roku. Jej głównym obszarem zainteresowań są trendy związane ze zdrowym stylem życia oraz inspirujące innowacje produktowe. Honorata jest członkiem PTBRiO – Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii, a także częstym prelegentem na konferencjach branżowych.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies