Nawiązując do tegorocznej edycji Mintel Big Conversation, która po raz pierwszy odbyła się całkowicie w formie wirtualnej, chcielibyśmy przedstawić wybrane innowacje zaprezentowane podczas tego wydarzenia. Te przełomowe rozwiązania z kategorii żywności i napojów oraz kosmetyków i produktów do pielęgnacji zostały uznane za „najlepsze w swojej klasie” zarówno przez klientów Mintel, jak i naszych analityków. Wpisują się one w trzy omawiane przez nas obszary tematyczne:

  • Mentalny dobrostan – marki zapraszają do współpracy ekspertów i koncentrują się na rytuałach i indywidualnym podejściu do potrzeb konsumenta.
  • Wartość – to coś więcej niż tylko dobra jakość za przystępną cenę. Wartość inspiruje marki do zwracania większej uwagi na transparentność.
  • Zrównoważony rozwój – marki wprowadzają przełomowe rozwiązania, stają się bardziej transparentne i skoncentrowane na dowodach związanych ze swoimi ekologicznymi kwalifikacjami.

Mentalny dobrostan

Soulboost od PepsiCo rozjaśnia umysł i pozwala na relaks

W czasach pandemii mentalny dobrostan jest dla konsumentów kwestią pierwszoplanową, a odczuwany przez nich stres sprawia, że częściej sięgają po produkty, które pomagają im się odprężyć. W USA Pepsico wychodzi naprzeciw tym potrzebom i oferuje napoje odpowiadające na indywidualne potrzeby osób, które pragną zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Soulboost to napój w dwóch wersjach – jedna dla tych, którzy chcą poprawić pracę swojego umysłu i potrzebują czegoś, co pomoże im się skoncentrować, druga dla tych, którzy szukają odprężenia i relaksu.

Nowe produkty Pepsico to sygnał, że marka rozumie znaczenie tworzenia spersonalizowanych rytuałów poprawiających nastrój dzięki produktom, które koją zmysły i zawierają funkcjonalne składniki o udokumentowanym korzystnym działaniu na zdrowie psychiczne.

Źródło (zdjęcie): Get Soul Boost

 

Selfmade, czyli fizyczne produkty w cyfrowym wymiarze

Marki z branży kosmetyków i produktów do pielęgnacji (Beauty & Personal Care/BPC) coraz częściej oferują coś więcej niż tylko fizyczne produkty lub rozwiązania konkretnych problemów, odwołując się do trendu mentalnego dobrostanu. Jednym z przykładów jest amerykańska marka produktów do pielęgnacji skóry Selfmade.

Selfmade skupia się na koncepcji wellness i oferuje zarówno fizyczne produkty, jak i współpracujące z nimi cyfrowe usługi, tworząc w ten sposób wyjątkowy „ekosystem” dla wsparcia emocjonalnego dobrostanu konsumentów.

Wśród fizycznych produktów marki znajdziemy serum oraz peeling złuszczający do skóry głowy/ciała, natomiast powiązane z nimi cyfrowe usługi obejmują aplikację CommonRoom (która pomaga użytkownikowi śledzić/kontrolować swoje emocje) oraz kreatywny hub Community Zine tworzony przez cyfrową społeczność i skupiający się wokół idei emocjonalnego dobrostanu.

Aby zbudować zaufanie konsumentów, Selfmade podkreśla podejście oparte na współpracy, a zwłaszcza fakt współtworzenia marki ze specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego (w tym psychiatrów, psychologów klinicznych i psychotraumatologów).

Zgodnie z aktualnymi trendami marka dostrzega, że rytuały dbania o urodę mogą zapewnić konsumentom odpowiedni czas i przestrzeń do refleksji i relaksu. Co ciekawe, w czasie pandemii COVID-19 wielu konsumentów rzeczywiście zaczęło aktywnie stosować rytuały pielęgnacyjne w celu zmniejszenia poziomu odczuwanego stresu. Idea dbania o siebie opiera się na założeniu, że emocjonalny dobrostan powinien być tak samo istotnym elementem codziennej pielęgnacji, jak dbanie o swoją skórę.

Źródło (zdjęcie): Be Selfmade

 

Wartość

Daily Harvest stawia na wartość dzięki mrożonym trójkątom MYLK

Z powodu pandemii klienci poświęcają więcej czasu na gotowanie w domu, co skłania ich do przewartościowania swojego spojrzenia na pojęcie opłacalności – dostrzegają na przykład, że za pewne produkty warto zapłacić więcej, bo są wygodne w użyciu, nadają się na różne okazje, a także mają dłuższy termin ważności.

W USA marka Daily Harvest postanowiła zrewolucjonizować format produktowy w kategorii napojów roślinnych wypuszczając na rynek MYLK – skoncentrowaną pastę migdałową w porcjach do przechowywania w zamrażarce. Ten innowacyjny format został doceniony za swoją uniwersalność, wnosząc tak bardzo pożądaną elastyczność do kategorii, której stosowanie stopniowo wykracza poza tradycyjne okazje (takie jak np. śniadanie).

Co więcej, kwestia wartości MYLK jest komunikowana na różne sposoby. Format MYLK pozwala uniknąć stosowania gum, konserwantów i wypełniaczy, przez co marka może być pozycjonowana jako produkt z „czystą etykietą”. Ponadto bezwodna formuła MYLK (w kategorii, w której woda jest głównym składnikiem produktu) pozwala na ograniczenie ilości materiałów opakowaniowych i zwiększa efektywność transportu z korzyścią dla środowiska.

Źródło (zdjęcie): Daily Harvest

Degree Inc wnosi wartość poprzez inkluzywność i wygodę

Powiązanie wartości z wygodą i dostępnością przy jednoczesnym zapewnieniu inkluzywności to cechy rewolucyjnego dezodorantu Degree Inclusive firmy Unilever dla osób niedowidzących i z ograniczoną motoryką kończyn górnych.

Ta innowacja pokazuje, że podejście typu „jeden produkt dla wszystkich” nie zawsze się sprawdza. Na przykład, odkręcenie zakrętki standardowego dezodorantu, wysunięcie sztyftu czy naciśnięcie dozownika sprayu może stanowić prawdziwe wyzwanie dla osób o ograniczonej motoryce kończyn górnych.

Omawiany dezodorant jest wyposażony w haczyk, dzięki któremu można go używać przy pomocy tylko jednej ręki. Magnetyczne zamknięcie ułatwia zdjęcie i ponowne nałożenie nasadki, specjalnie wyprofilowany pojemnik opatrzony tekstem w alfabecie Braille’a umożliwia wygodne trzymanie i aplikację dezodorantu, zaś duży aplikator pozwala na użycie produktu na większej powierzchni za pierwszym razem.

Można oczekiwać, że coraz więcej marek będzie oferować zwiększoną wartość zarówno dzięki produktom spełniającym specjalne lub konkretne potrzeby, jak i poprzez zwracanie większej uwagi na inkluzywność, aby produkty kosmetyczne i pielęgnacyjne były wygodne i łatwe w użyciu dla wszystkich konsumentów.


Źródło (zdjęcie): PR Newswire i Unilever

 

Zrównoważony rozwój

Rainforest Water wypuszcza na rynek wodę w aluminiowych butelkach

Konsumenci w kategorii wody butelkowanej, których niepokoi nadmierne wykorzystywanie jednorazowych plastikowych butelek, aktywnie szukają sposobów na zredukowanie śladu środowiskowego związanego z użyciem plastiku. Chociaż każdy format i materiał ma swoje wady i zalety, recykling aluminiowych butelek i puszek pozwala na odzyskanie aż 70% surowca – wynik, którym chciałaby się zapewne pochwalić niejedna marka.

W USA Rainforest Water chwali się nie tylko tym, że wykorzystuje wodę ze źródła artezyjskiego na Kostaryce, ale również podkreśla – za pomocą kampanii #kissplasticgoodbye – że stosuje surowce z recyklingu i stara się ograniczyć ślad węglowy poprzez wykorzystywanie butelek aluminiowych nadających się do ponownego użytku i przetworzenia zamiast jednorazowych opakowań z plastiku.

Oprócz stosowania nowatorskiego opakowania Rainforest Water nagradza konsumentów za pomocą urządzenia Reforestation Rewards umożliwiającego finansowanie ponownego zalesiania i utrzymania lokalnych lasów na Kostaryce. System również informuje konsumentów o postępach prac i efektach finansowania. Na intencję zakupu niewątpliwie wpływa też przykuwający wzrok design – intensywnie kolorowe rysunki dzikich zwierząt zamieszkujących Kostarykę, umieszczone na błyszczącym tle butelki ze szczotkowanego aluminium.

Źródło (zdjęcie): Rainforest Water

 

SOAPBOTTLE: rewolucja wśród eko-opakowań

SOAPBOTTLE, czyli butelka wyprodukowana z mydła, to przełomowa propozycja wyróżniająca się wśród coraz większej liczby ekologicznie świadomych innowacji w branży BPC.

Ta kreatywna, niezawierająca plastiku i praktycznie bezodpadowa innowacja przewartościowuje koncepcję „standardowego” opakowania, przy czym inspiracją były tutaj… wafle do lodów. Projektantka opakowania wykorzystała fakt, że wafel jest w istocie „zużywalnym” opakowaniem, i postanowiła zastosować tę koncepcję w butelce SOAPBOTTLE.

Zgodnie z nazwą SOAPBOTTLE zawiera „pojemnik” zrobiony z wydrążonego mydła wypełnionego mydłem w płynie. Po opróżnieniu opakowanie może być używane jak tradycyjna kostka mydła, co zwiększa wartość samego produktu i jest korzystne dla środowiska.

Źródło (zdjęcie): Kickstarter

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Sprawdź pozostałe innowacyjne produkty zaprezentowane podczas wydarzenia “Big Conversation 2021: Innovation Hub” logując się na stronie clients.mintel.com. Nie jesteś naszym klientem? Napisz do nas na adres bigconvoemea@mintel.com, żeby otrzymać prezentację.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies