Piwo rzemieślnicze podbiło świat błyskawicznie, zaś dzisiaj nowy rodzaj alkoholu startuje w wyścigu o globalną popularność: mocne alkohole rzemieślnicze. Nowe badania firmy Mintel wykazały, że mocne alkohole pozycjonowane jako „rzemieślnicze”* stanowią już jedną siódmą (15%) nowych alkoholi wprowadzonych do tej pory na rynek w 2016 r.**, co oznacza wzrost z zaledwie jednej dwudziestej (5%) w 2011 r.

Ogólnie rzecz biorąc, badania na podstawie globalnej bazy nowych produktów firmy Mintel (GNPD, Global New Products Database) wykazały, że liczba marek nowych mocnych alkoholi rzemieślniczych wprowadzanych na rynek wzrosła globalnie o 265% miedzy 2011 i 2015 rokiem. Wszystko wskazuje na to, że prym wiodą tutaj Stany Zjednoczone. Spośród wszystkich mocnych alkoholi rzemieślniczych wprowadzonych w tym czasie na rynek połowa (49%) była przeznaczona na rynek amerykański, 42% na rynek europejski w porównaniu z zaledwie 4% w Ameryce Południowej oraz 3% w rejonie Azji i Pacyfiku.

Wydaje się przy tym, że ten skokowy wzrost liczby nowych marek rzemieślniczych jest wspierany przez występujący globalnie silny popyt konsumentów na rzemieślnicze napoje alkoholowe. Ponad połowa (55%) spożywających alkohol mieszkańców USA uważa, że marki rzemieślnicze mocnych alkoholi odznaczają się wyższą jakością od marek masowych; ta tendencja znajduje swoje odzwierciedlenie również w Europie. Mniej więcej połowa konsumentów we Francji (55%), Włoszech (53%), Niemczech (50%) oraz Polsce (46%) uważa, że mocny alkohol pochodzącyz małych/rzemieślniczych destylarni jest ciekawszy i smaczniejszy niż alkohole dużych, masowo produkowanych marek. W Wielkiej Brytanii 37% konsumentów kolorowych alkoholi/likierów jest gotowych zapłacić więcej za ich rzemieślnicze wersje.

Jonny Forsyth, globalny analityk ds. napojów w firmie Mintel, stwierdził:

„Liczba nowych produktów w mocnych alkoholachrzemieślniczych rośnie w szybkim tempie i będzie rosnąć nadal na bardziej dojrzałych rynkach, zwłaszcza w USA, gdzie klienci stale poszukują niestandardowych ofert. Stosunkowo niewielki segment mocnych alkoholi rzemieślniczych stale się rozwija w odpowiedzi na wielki oddolny popyt na bardziej autentyczne, oryginalne, lokalne, mniej przetworzone i ciekawsze marki alkoholi.”

Jeśli chodzi o rodzaje mocnych alkoholi rzemieślniczych, niepodzielnie króluje tu whisky, stanowiąca 43% nowych produktów w skali globalnej w 2015 r., w porównaniu z 37% w 2011 r. Gin depcze jej jednak mocno po piętach, stanowiąc 23% nowych wdrożeń w skali globalnej w 2015 r., w porównaniu z 9% w 2011 r.

„Dla producentów rzemieślniczych gin jest o tyle korzystniejszy, że jego produkcja trwa raczej kilka dni niż lat, jak w przypadku whisky. Dlatego dla nowych przedsiębiorstw dążących do zbilansowania produkcji bardziej wyrafinowanych alkoholi pod kątem rzeczywistości rynkowej gin stanowi atrakcyjny wybór” — dodaje Jonny Forsyth.

Polish craft

Procentowy udział nowych wdrożeń mocnych alkoholi rzemieślniczych w latach 2011–2016*

Badania firmy Mintel wykazały, że to pokolenie tzw. millenialsów*** jest grupą odpowiadającą za wzrost popytu na rzemieślnicze mocne alkohole na całym świecie. Trzy czwarte (75%) przedstawicieli tego pokolenia w USA uważa, że marki rzemieślnicze alkoholi odznaczają się wyższą jakością od marek produkowanych masowo, zaś 34% millenialsów w Wielkiej Brytanii jest zdania, że za rzemieślnicze napoje warto więcej zapłacić.

Ponadto badania przeprowadzone przez firmę Mintel wykazały, że niemal połowa (46%) niemieckich nabywców mocnych alkoholi z pokolenia millenialsów uważa, że „wysoka jakość” jest ważnym czynnikiem wpływającym na ich decyzje zakupowe, w porównaniu z 35% w 2013 r.

„Millenialsi są siłą napędową stojącą za rozwojem rynku alkoholi rzemieślniczych dzięki przeniesieniu swojego etosu kreatywności i wyjątkowości na przyzwyczajenia dotyczące zakupu mocnych alkoholi. Millenialsi nie chcą być kojarzeni z dużymi markami, lecz wolą definiować siebie za pośrednictwem bardziej niszowych marek o wyższej jakości, często z ciekawą historią, a najlepiej takich, o których nie słyszeli jeszcze ich rówieśnicy” — kontynuuje Jonny Forsyth.

W miarę krzepnięcia segmentu mocnych alkoholi rzemieślniczych będzie on coraz silniej wkraczał na terytorium alkoholi smakowych, zwłaszcza na rynku amerykańskim (USA). Niemal połowę (47%) mocnych alkoholi rzemieślniczych wprowadzonych na rynek w USA w 2016 r. stanowią alkohole smakowe, w porównaniu do jednej piątej (21%) w 2015 r. Smak pozostaje jednym z głównych czynników decydujących o wyborze alkoholu przez konsumentów w Stanach Zjednoczonych. 41% konsumentów czystych alkoholi w Stanach Zjednoczonych kieruje się ulubionym smakiem podczas zakupu, natomiast smaki owocowe (36%) i dosładzane (34%) znajdują się na czele listy wśród smaków poszukiwanych przez konsumentów kolorowych mocnych alkoholi w USA.

Alkohole smakowe nie są tak popularne w Europie, jednak konsumenci wciąż wykazują zainteresowanie nimi. Około jednej piątej (23%) konsumentów w Polsce zgadza się, że za mocny alkohol wzbogacony smakowo warto zapłacić więcej. Podobnego zdania jest 19% konsumentów w Hiszpanii, 18% konsumentów w Niemczech oraz we Włoszech.

„Wielu właścicieli destylarni tradycyjnie unika alkoholi smakowych, które postrzegają jako mniej prestiżowe. Ponieważ jednak smak staje się kluczowym czynnikiem decyzyjnym dla konsumentów alkoholi mocnych w wielu krajach, innowacyjni rzemieślniczy producenci starają się obecnie używać bardziej prestiżowych, wyrafinowanych i naturalnych smaków. Jest to droga, którą wcześniej podążali producenci piw rzemieślniczych” — stwierdza Forsyth.

*Mocne alkohole z określeniem „mikro”, „rzemieślniczy” lub „mały” w opisie produktu (w różnych wersjach)
**Maj 2016 r.
***Definiowani jako konsumenci w wieku 18–36 lat w Europie oraz 22–39 lat w Stanach Zjednoczonych

 

Kopie prasowe badań i wywiadów ze Jonny Forsyth, globalnym analitykiem ds napoje, są dostępne na żądanie dla biur prasowych.

© 2024 Mintel Group Ltd. | Polityka Prywatności | Cookies